Assange: Plany reformy programów inwigilacji - zasługą Snowdena

[2013-08-11 11:30:50]

Julian Assange, frontman demaskatorskiego portalu WikiLeaks oświadczył, że zapowiedź prezydenta USA dotycząca reformy programów inwigilacji elektronicznej jest zwycięstwem Edwarda Snowdena, byłego współpracownika amerykańskich służb, który ujawnił tę działalność.

10 sierpnia Assange odniósł się do wystąpienia Baracka Obamy, który zapowiedział reformy, aby przywrócić zaufanie Amerykanów do wywiadowczych programów inwigilacji elektronicznej i zapewnić, że nie są one nadużywane. Zadeklarował, że choć programy będą kontynuowane, potrzeba nad nimi więcej kontroli. Zdaniem Assange'a, w ten sposób prezydent potwierdził rolę Edwarda Snowdena jako informatora opinii publicznej.

Demaskator z Australii, który od ponad roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do USA, gdzie odpowiadałby za publikację tajnych materiałów na portalu WikiLeaks, powiedział: Sam Snowden mówił, że najbardziej obawiał się, iż po przekazaniu przez niego informacji nie dojdzie do żadnych zmian. Ale reformy przybierają konkretne kształty i z tego powodu prezydent oraz ludzie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie mają u Edwarda Snowdena dług wdzięczności

Zdaniem Asange’a zapewnienia amerykańskiego prezydenta, że zarządził on przeprowadzenie rewizji programów inwigilacji elektronicznej jeszcze zanim w czerwcu tajne dokumenty zostały przekazane mediom, nie są wiarygodne, gdyż bez rewelacji Snowdena nikt nie wiedziałby o tych programach i nie doszłoby do żadnych reform.

Ukrywający się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości 30-letni Snowden, były współpracownik służb specjalnych USA, który ujawnił szczegóły programu inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), 1 sierpnia otrzymał w Rosji tymczasowy azyl do końca lipca 2014.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku