Warszawa: Zwi±zki zawodowe zapowiedzia³y protesty uliczne i debaty

[2013-08-16 14:09:53]

Na 11-14 wrze¶nia (od ¶rody do soboty) w Warszawie trzy centrale zwi±zkowe zaplanowa³y nie tylko protesty uliczne, lecz równie¿ kilka debat po¶wiêconych problemom spo³ecznym i gospodarczym. Zwi±zki z³o¿y³y w³a¶nie wymagane prawem zg³oszenia wrze¶niowych manifestacji.

Czterodniowy protest przeciwko dzia³aniom rz±du przygotowywany przez Forum Zwi±zków Zawodowych, NSZZ "Solidarno¶æ" i OPZZ odbêdzie siê pod has³em "STOP - do¶æ lekcewa¿enia spo³eczeñstwa - Ogólnopolskie Dni Protestu".

W ramach akcji przez trzy dni - w czwartek, pi±tek i sobotê, 12, 13 i 14 wrze¶nia - odbêd± siê debaty z udzia³em ekspertów zwi±zkowych i zewnêtrznych - poinformowa³a doradca FZZ Anna Grabowska. 12 wrze¶nia zaplanowali¶my debaty po¶wiêcone s³u¿bie zdrowia i edukacji, w pi±tek 13 wrze¶nia - szeroko pojêtej polityce przemys³owej, a w sobotê - polityce spo³ecznej i rynkowi pracy - powiedzia³a PAP. Najwiêksza bêdzie sobotnia manifestacja - z trzech kierunków protestuj±cy zejdê siê pod palmê na rondzie de Gaulle'a (na zdjêciu), a stamt±d przejd± przed Pa³ac Prezydencki na Krakowskim Przedmie¶ciu i dalej pod Kolumnê Zygmunta - poinformowa³a. Pocz±tkowymi punktami przemarszu na rondo bêd±: Stadion Narodowy, Sejm i plac Defilad.

Wcze¶niej, 11 wrze¶nia poszczególne bran¿e bêd± pikietowa³y sze¶æ ministerstw: pracy, spraw wewnêtrznych, zdrowia, skarbu, gospodarki i transportu, a potem przejd± przed Sejm, gdzie powstanie miasteczko protestuj±cych.

W przygotowanej przed protestem ulotce zwi±zkowcy wyja¶nili, ¿e organizuj± protest, bo domagaj± siê rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu spo³ecznego. W za³o¿eniach Trójstronna Komisja mia³a byæ miejscem prezentacji propozycji pracodawców, rz±du i zwi±zków zawodowych ich negocjacji i poszukiwania wspólnego stanowiska. Obecnie dialog to fikcja! Rz±d wykorzystuje Trójstronn± Komisjê do firmowania swoich rozwi±zañ bez jakichkolwiek negocjacji. Niepodejmowane s± prace nad postulatami zg³aszanymi przez zwi±zki zawodowe - napisali w ulotce.

Przypomnieli w niej o swoim podstawowym ¿±daniu - wycofania zmian w Kodeksie pracy, które sta³y siê powodem opuszczenia prac Komisji Trójstronnej. Chodzi o wyd³u¿enie do maksymalnie 12 miesiêcy z obecnych maksymalnie czterech okresu rozliczeniowego czasu pracy. Obawiaj± siê, ¿e w praktyce bêdzie to oznacza³o likwidacjê 8-godzinnego dnia pracy.

Zwi±zkowcy przypominaj±, ¿e rz±d nie wywi±za³ siê z tej czê¶ci zobowi±zañ przyjêtych w 2009 r. w pakiecie antykryzysowym, które by³yby korzystne dla pracowników, m.in. doj¶cia do poziomu p³acy minimalnej, odpowiadaj±cej po³owie ¶redniego wynagrodzenia. Dlatego w¶ród listy ¿±dañ jest te¿ przyjêcie ustawy wymuszaj±cej szybszy wzrost p³acy minimalnej.

Istotnym postulatem zwi±zkowców jest wycofanie siê z obowi±zuj±cej ju¿ zmiany wieku emerytalnego - z podwy¿szenia go do 67 lat dla wszystkich pracowników - niezale¿nie od p³ci. Wcze¶niej wiek emerytalny dla kobiet wynosi³ 60 lat, a dla mê¿czyzn 65. OPZZ domaga siê te¿, by na emeryturê mo¿na by³o przej¶æ po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mê¿czyzn - niezale¿nie do wieku.

Trzy centrale opowiadaj± siê te¿ za wiêkszymi wydatkami na pomoc bezrobotnym, a konkretnie – pe³nego wykorzystania pieniêdzy przewidzianych na aktywne formy przeciwdzia³ania bezrobociu. Minister finansów nie zgadza siê na uruchomienie kolejnych transz takich ¶rodków gromadzonych w Funduszu Pracy.

Niezmiennym postulatem zwi±zków od kilku lat jest ograniczenie stosowania "¶mieciowych" umów o pracê i zast±pienie ich normalnymi umowami chronionymi przez Kodeks pracy.

Zwi±zki chc± te¿ podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upowa¿niaj±cych najubo¿szych do ¶wiadczeñ rodzinnych i socjalnych.

Na li¶cie ¿±dañ pojawi³ siê równie¿ punkt dotycz±cy dostêpu do bezp³atnej edukacji, a tak¿e wprowadzenia pakietu zmian poprawiaj±cych funkcjonowanie ochrony zdrowia.

Na zwi±zkowej ulotce nie znalaz³ siê natomiast inny postulat przedstawiony zaraz po wyj¶ciu z obrad Komisji Trójstronnej w czerwcu - personalne ¿±danie odwo³ania ministra pracy i przewodnicz±cego Komisji W³adys³awa Kosiniaka-Kamysza.

26 czerwca strona zwi±zkowa zawiesi³a prace w Komisji Trójstronnej. W lipcu trzy centrale powo³a³y Miêdzyzwi±zkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Kolejne robocze spotkanie szefów trzech central przed protestem planowane jest za tydzieñ.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Miko³aja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


27 grudnia:

1836 - W ¯o³udku urodzi³ siê Walery Wróblewski, dzia³acz rewolucyjno-demokratyczny, dowódca w powstaniu styczniowym, genera³ Komuny Paryskiej, dzia³acz Zwi±zku Zagranicznego Socjalistów Polskich.

1905 - Wybuch strajku w Zag³êbiu Staropolskim, gdzie dosz³o do objêcia w³adzy przez PPS ("Republika Ostrowiecka").

1917 - W Rosji Radzieckiej og³oszono dekret o nacjonalizacji banków.

1918 - Wybuch strajku na Górnym ¦l±sku, w którym wziê³y udzia³ 63 kopalnie wêgla kamiennego; postulaty p³acowe.

1927 - Zosta³o zawarte porozumienie o wymianie wiê¼niów politycznych miêdzy ZSRR i Polsk±.

1929 - W ZSRR zakoñczono politykê NEP.

1953 - W Zakopanem zmar³ Julian Tuwim, lewicowy poeta, jeden z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia.

1976 - Anton Buttigieg z Partii Pracy wygra³ wybory prezydenckie na Malcie.

2007 - W wyniku samobójczego zamachu zginê³a by³a premier Pakistanu Benazir Bhutto.

2008 - Izrael rozpocz±³ seriê nalotów na Strefê Gazy. Zginê³o co najmniej 271 osób, a blisko 600 zosta³o rannych.

2009 - W I turze wyborów prezydenckich w Chorwacji zwyciê¿y³ Ivo Josipoviæ (SDP).


?
Lewica.pl na Facebooku