Francja: Prokuratorskie śledztwo w sprawie inwigilacji Internetu przez USA

[2013-08-28 17:56:06]

Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji elektronicznej PRISM - podała 28 sierpnia AFP, powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości. Śledztwo prokuratorskie – m.in. w sprawie nielegalnego dostępu do danych osobowych, zamachu na życie prywatne obywateli oraz naruszenia prawa do tajemnicy korespondencji – zostało wszczęte 16 lipca na wniosek dwóch organizacji obrony praw obywatelskich: Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka i Ligi Praw Człowieka. Chciały one w szczególności wyjaśnienia udziału w inwigilacji takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook czy Apple.

Wcześniej w sierpniu niezależna grupa doradcza skupiająca inspektorów ochrony danych osobowych w krajach UE (zwana WP29) zapowiedziała, że oceni wpływ programu PRISM na prywatność obywateli UE. Komisja Europejska poparła tę inicjatywę.

Unijni inspektorzy uważają, że trzeba wyjaśnić, jakie informacje są zbierane w ramach PRISM przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), FBI i CIA oraz czy są zbierane tylko dane przechowywane na amerykańskich serwerach, czy też dopuszczalne jest zbieranie danych przechowywanych na terytorium Europy. Chcą też wiedzieć, czy zbieranie danych odbywało się w ograniczonym i niezbędnym do celów ochrony bezpieczeństwa narodowego zakresie oraz przy przestrzeganiu międzynarodowego i unijnego prawa.

8 lipca w Waszyngtonie odbyło się pierwsze spotkanie wspólnej grupy roboczej Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest wyjaśnianie zarzutów związanych ze szpiegowaniem instytucji i krajów UE przez amerykański wywiad. Następne spotkanie odbyło się w Brukseli, kolejne zaplanowano na 19 września w Waszyngtonie; raport wspólnej grupy jest oczekiwany w październiku.

Doniesienia, że NSA w ramach programu wywiadowczego PRISM zakładała podsłuchy w instytucjach unijnych, wywołały oburzenie w wielu krajach UE. NSA i FBI dysponuje dostępem do danych gromadzonych na serwerach czołowych firm internetowych jak Facebook, Google, Skype, co ujawnił były współpracownik NSA Edward Snowden.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


29 lutego:

1964 - Ogłoszono tzw. plan Gomułki będący memorandum w sprawie wstrzymania zbrojeń jądrowych w Europie Środkowej.


?
Lewica.pl na Facebooku