Francja: Prokuratorskie śledztwo w sprawie inwigilacji Internetu przez USA

[2013-08-28 17:56:06]

Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji elektronicznej PRISM - podała 28 sierpnia AFP, powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości. Śledztwo prokuratorskie – m.in. w sprawie nielegalnego dostępu do danych osobowych, zamachu na życie prywatne obywateli oraz naruszenia prawa do tajemnicy korespondencji – zostało wszczęte 16 lipca na wniosek dwóch organizacji obrony praw obywatelskich: Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka i Ligi Praw Człowieka. Chciały one w szczególności wyjaśnienia udziału w inwigilacji takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook czy Apple.

Wcześniej w sierpniu niezależna grupa doradcza skupiająca inspektorów ochrony danych osobowych w krajach UE (zwana WP29) zapowiedziała, że oceni wpływ programu PRISM na prywatność obywateli UE. Komisja Europejska poparła tę inicjatywę.

Unijni inspektorzy uważają, że trzeba wyjaśnić, jakie informacje są zbierane w ramach PRISM przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), FBI i CIA oraz czy są zbierane tylko dane przechowywane na amerykańskich serwerach, czy też dopuszczalne jest zbieranie danych przechowywanych na terytorium Europy. Chcą też wiedzieć, czy zbieranie danych odbywało się w ograniczonym i niezbędnym do celów ochrony bezpieczeństwa narodowego zakresie oraz przy przestrzeganiu międzynarodowego i unijnego prawa.

8 lipca w Waszyngtonie odbyło się pierwsze spotkanie wspólnej grupy roboczej Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest wyjaśnianie zarzutów związanych ze szpiegowaniem instytucji i krajów UE przez amerykański wywiad. Następne spotkanie odbyło się w Brukseli, kolejne zaplanowano na 19 września w Waszyngtonie; raport wspólnej grupy jest oczekiwany w październiku.

Doniesienia, że NSA w ramach programu wywiadowczego PRISM zakładała podsłuchy w instytucjach unijnych, wywołały oburzenie w wielu krajach UE. NSA i FBI dysponuje dostępem do danych gromadzonych na serwerach czołowych firm internetowych jak Facebook, Google, Skype, co ujawnił były współpracownik NSA Edward Snowden.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:GETTO WALCZY! 80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116
19 kwietnia (środa), godz. 18.30
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 czerwca:

1837 - W Berdyczowie powstał Związek Ludu Polskiego; dążył do radykalnej reformy stosunków społecznych.

1916 - Sukcesem zakończył się strajk górników Zagłębia Dąbrowskiego przeciwko pracy w niedzielę i święta.

1992 - W Rio de Janeiro rozpoczęła się konferencja "Środowisko i rozwój", znana również jako "Szczyt Ziemi".

1997 - Lionel Jospin z Partii Socjalistycznej został premierem Francji.

2008 - Strajk pracowników Poczty Polskiej.

2015 - Raimonds Vējonis z Łotewskiej Partii Zielonych został wybrany przez parlament na urząd prezydenta Łotwy.


?
Lewica.pl na Facebooku