Donald Tusk zamierza powołać Hannę Gronkiewicz-Waltz na stanowisko komisarki rządowej Warszawy – informuje PAP. Do sytuacji tej miałoby dojść, jeżeli obecna gospodyni miasta zostanie odwołana ze swojego stanowiska w wyniku referendum, które odbędzie się w stolicy 13 października.
- O różnych scenariuszach, także takim, rozmawiano na środowym posiedzeniu zarządu Platformy – przyznał wiceprzewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. - To możliwy scenariusz – powiedział z kolei Andrzej Halicki, szef mazowieckich struktur partii. W jego opinii coraz więcej osób dostrzega pozytywy siedmioletnich rządów Gronkiewicz-Waltz, a inicjatorzy referendum mają jedynie zamiar doprowadzić do chaosu w stolicy, starając się robić „złośliwości i kłopoty”. Słowa Halickiego nie znajdują jednak odzwierciedlenia w badaniach opinii publicznej, w których 2/3 warszawiaków deklaruje niezadowolenie z dokonań obecnej administracji Ratusza.
Aby referendum z 13 października było ważne, udział w nim wziąć będzie musiało przynajmniej 389,5 tys. warszawiaków – czyli 3/5 wyborców biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Sukces organizatorów plebiscytu oznaczałby wygaszenie mandatu prezydentki stolicy, a także jej wszystkich zastępców. Nowego komisarza wyznaczy wówczas premier. Teoretycznie możliwe są też nowe, przedterminowe wybory. Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym wyborów nie przeprowadza się, jeżeli miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed końcem kadencji. O ile okres ten jest krótszy niż 12 miesięcy, decyzję powołuje Rada Miasta. PO ma w niej jednak obecnie samodzielną większość.
Na zdjęciu: Donald Tusk i Lech Kaczyński.
Fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1836 - W Żołudku urodził się Walery Wróblewski, działacz rewolucyjno-demokratyczny, dowódca w powstaniu styczniowym, generał Komuny Paryskiej, działacz Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich.
1905 - Wybuch strajku w Zagłębiu Staropolskim, gdzie doszło do objęcia władzy przez PPS ("Republika Ostrowiecka").
1917 - W Rosji Radzieckiej ogłoszono dekret o nacjonalizacji banków.
1918 - Wybuch strajku na Górnym Śląsku, w którym wzięły udział 63 kopalnie węgla kamiennego; postulaty płacowe.
1927 - Zostało zawarte porozumienie o wymianie więźniów politycznych między ZSRR i Polską.
1929 - W ZSRR zakończono politykę NEP.
1953 - W Zakopanem zmarł Julian Tuwim, lewicowy poeta, jeden z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia.
1976 - Anton Buttigieg z Partii Pracy wygrał wybory prezydenckie na Malcie.
2007 - W wyniku samobójczego zamachu zginęła była premier Pakistanu Benazir Bhutto.
2008 - Izrael rozpoczął serię nalotów na Strefę Gazy. Zginęło co najmniej 271 osób, a blisko 600 zostało rannych.
2009 - W I turze wyborów prezydenckich w Chorwacji zwyciężył Ivo Josipović (SDP).