Duży wzrost poparcia dla protestów związkowych
[2013-10-25 13:46:07]
Poparcie dla akcji protestacyjnej przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej deklarują je osoby mające od 45 do 54 lat, badani z wykształceniem zawodowym, respondenci z gospodarstw domowych o najniższych dochodach per capita i źle oceniający swoją sytuację materialną. Aprobata dominuje również w takich grupach zawodowych, jak robotnicy (wykwalifikowani i niewykwalifikowani) oraz rolnicy, a ponadto wśród bezrobotnych i biernych zawodowo zajmujących się domem. Z kolei relatywnie wysoki poziom sprzeciwu wobec protestów związkowych obserwujemy wśród najstarszych ankietowanych, najlepiej wykształconych, mieszkańców największych aglomeracji, osób uzyskujących wysokie dochody per capita, dobrze oceniających własną sytuację materialną, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, prywatnych przedsiębiorców oraz respondentów o lewicowych poglądach politycznych, a także nieuczestniczących w praktykach religijnych. CBOS zwraca też uwagę, że aż 91 proc. członków związków zawodowych popiera protesty. Stosunek do akcji protestacyjnej zależy również od identyfikacji partyjnych. Wsparcie dla protestujących zadeklarowało 91 proc. zwolenników PiS, 83 proc. PSL, 57 proc. SLD i 35 proc. PO. W październiku 59 proc. respondentów (od września wzrost o 19 pkt proc.) uważa, że organizacje związkowe reprezentują interesy ludzi takich jak oni, natomiast jedna trzecia 33 proc. (spadek o 16 pkt proc.) neguje wspólnotę interesów ze związkowcami. Mimo wzrostu poparcia dla akcji protestacyjnej i wzrostu identyfikacji z inicjatywą związkowców, Polacy nie wierzą, aby protesty przełożyły się na zmianę polityki rządu. Tylko 15 proc. badanych uważa, że protesty będą miały wpływ na politykę rządu w sprawach pracowniczych, a aż 73 proc. przewiduje, że rząd pozostanie przy swoim stanowisku w zakresie zmian w prawie pracy i w innych kwestiach dotyczących sytuacji pracowników najemnych. Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3–9 października 2013 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- MARSZ DLA PALESTYNY
- Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
- 📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
26 grudnia:
1904 - W Hawanie urodził się Alejo Carpentier, kubański pisarz, uważany za prekursora realizmu magicznego, autor m.in. "Podróży do źródeł czasu".
1925 - Powstała Komunistyczna Partia Indii (CPI).
1996 - Rozpoczął się najdłuższy strajk w historii Korei Południowej.
1997 - W Paryżu zmarł Cornelius Castoriadis, filozof i psychoanalityk francuski pochodzenia greckiego; obrońca koncepcji "autonomii politycznej".
?