Rosja: Snowden może rozmawiać z kim chce

[2013-11-02 22:33:47]

Były współpracownik służb USA Edward Snowden może rozmawiać z kim chce, przyznany mu przez Rosję tymczasowy azyl go nie ogranicza - oznajmił 2 listopada rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zastrzegł jednak, że po wyjeździe za granicę, Snowden będzie musiał od nowa ubiegać się o azyl. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi amerykańskiego demaskatora o gotowości zeznawania przed niemieckimi deputowanymi.

On ma status tymczasowego uchodźcy. Ten status nie przewiduje żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o jego przemieszczanie się w kraju czy dyskusje z kimkolwiek mu się podoba. Nikt go tu nie pilnuje. Nie jest trzymany w niewoli. Może pakować walizki i jechać dokąd mu się podoba - powiedział Pieskow agencji AFP.

Snowden, oskarżony o szpiegostwo przez USA w związku z ujawnieniem danych na temat inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne, uzyskał w sierpniu roczny azyl w Rosji. Wcześniej spędził ponad miesiąc w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.

Pieskow podkreślił, że Amerykanina w dalszym ciągu obowiązuje warunek postawiony przez prezydenta Władimira Putina, by "nie szkodził interesom amerykańskim" w czasie, gdy przebywa w Rosji. Dodał, że Snowden może swobodnie rozmawiać z niemieckimi prokuratorami w sprawie domniemanego podsłuchiwania kanclerz Angeli Merkel przez USA, a nawet pojechać do Niemiec. Zastrzegł, że w razie zamiaru powrotu do Rosji, Snowden będzie musiał ponownie wystąpić o azyl.

1 listopada poseł niemieckiej partii Zieloni Hans-Christian Ströbele, który spotkał się ze Snowdenem w Moskwie, powiedział, że Amerykanin chciałby przyjechać do Niemiec i uzasadnić zarzuty wobec służb USA.

Niemieckie media oceniły sceptycznie szanse na przyjazd Snowdena do Niemiec. Telewizja publiczna ARD zwróciła uwagę, że władze USA złożyły już wniosek o zatrzymanie go w przypadku, gdyby przekroczył niemiecką granicę. Władze w Berlinie odrzuciły w lecie wniosek Snowdena o azyl polityczny.

Zarzutami Snowdena dotyczącymi inwigilowania przez amerykańskie służby kanclerki zajmie się 18 listopada Bundestag. Rozważana jest możliwość powołania parlamentarnej komisji śledczej w tej sprawie.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 listopada:

1911 - W Dravil zmarł Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1942 - W Bihaciu w Bośni z inicjatywy komunistów powstała Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Jugosławii (AVNOJ).

1968 - Na wniosek Polski, Konwencja ONZ wykluczyła przedawnienie zbrodni wojennych.

1968 - W Berlinie zmarł Arnold Zweig, niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, socjalista, pacyfista.

1989 - Założono Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną.

2006 - Rafael Correa zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

2015 - António Costa (Partia Socjalistyczna) został premierem Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku