Francja: Komik Dieudonné zrezygnował z kontrowersyjnego spektaklu

[2014-01-11 22:48:02]

Francuski komik Dieudonné M'bala M'bala (na zdjęciu) ogłosił 11 stycznia, że nie będzie już występował z kontrowersyjnym spektaklem "Le Mur" (Ściana), zawierającym rasistowskie i antysemickie treści. Wcześniej w kolejnych miastach - Orleanie i Paryżu - zakazano jego występów.

Show Dieudonné miał się odbyć 11 stycznia po południu w jednym z paryskich teatrów, jednak pod budynkiem pojawili się policjanci, którzy zablokowali wejście. Przed teatrem zgromadzili się rozczarowani fani komika; część z nich śpiewała Marsyliankę.

Na zorganizowanej później konferencji prasowej M'bala ogłosił, że rezygnuje z występowania z programem "Le Mur", który premierę miał zaledwie kilka dni temu. Poinformował, że już pracuje nad kolejnym, mniej kontrowersyjnym spektaklem, który będzie poświęcony Afryce, jej przyrodzie, historii oraz "pozycji w świecie".

Mam nadzieję, że sytuacja się dzięki temu uspokoi - powiedział dziennikarzom Dieudonné ubrany w afrykańską szatę. Ponownie przekonywał, że nie jest antysemitą, i powiedział: Denerwuję wielu ludzi i zamierzam dalej to robić za pomocą śmiechu.

O zakazanie publicznych występów M'bali M'bali (imię sceniczne Dieudonné) zaapelował do władz miejskich minister spraw wewnętrznych Manuel Valls. M'bala jest znany z negowania Holokaustu oraz szerzenia teorii spiskowych dotyczących zamachów z 11 września 2001 roku, a także pochwał pod adresem Osamy bin Ladena, a według Vallsa jego podżegające do nienawiści tezy stanowią "zagrożenie dla porządku publicznego".

Występów komika, które miały się odbyć w ponad 20 miastach, zakazali burmistrzowie m.in. Nantes, Tours i Bordeaux. W Paryżu 10 stycznia zakaz wydała prefektura policji, a dzień później Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego we Francji, potwierdziła zakaz występów w Orleanie.

Czarnoskóry M'bala M'bala, syn Kameruńczyka i Francuzki, zasłynął też z propagowania prowokacyjnego gestu zwanego odwróconą swastyką, tzw. quenelle, oraz negowania Holokaustu. Wielokrotnie skazywano go na kary i grzywny za szerzenie nienawiści rasowej i antysemityzmu.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek BVA dla programu CQFD, 83 proc. Francuzów ma złą opinię o Dieudonne, 74 proc. uważa, że rząd "zbyt często" porusza temat jego występów, jednak 52 proc. sprzeciwia się ich zakazywaniu.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku