Młodzi Socjaliści: Posłowie nie płacą za pracę

[2014-02-10 13:43:56]

Rada Krajowa Młodych Socjalistów wydała oświadczenie, w którym poddała krytyce praktykę darmowej pracy na rzecz posłów/posłanek na Sejm RP, utrwaloną w strukturach parlamentu pod postacią instytucji tzw. asystentów społecznych. Asystenci społeczni są wolontariuszami, a ich praca - z reguły nieodpłatna i niepełnoetatowa - może trwać nawet przez całą kadencję Sejmu.

Socjaliści napisali - Rada Krajowa Młodych Socjalistów wyraża swój sprzeciw wobec praktyki wyzysku pracowników/pracownic biur posłów i posłanek na Sejm RP, tzw. asystentów społecznych, którzy pełnią swoją funkcję całkowicie nieodpłatnie. Jest to naszym zdaniem nadużycie idei wolontariatu, która jest z założenia szczytna i godna kultywowania, o ile łączy osoby pracujące razem - na równych zasadach - bez wynagrodzenia i niewynoszące zysków finansowych ze swojej działalności. Staje się jednak wypaczeniem, kiedy służy do zasłaniania w złudny sposób faktycznego wyzysku jednych przez drugich. - podkreślili.

W dalszej części oświadczenia Młodzi Socjaliści przybliżyli charakter pracy asystentów społecznych - Posłowie i posłanki na Sejm RP otrzymują comiesięcznie z odpowiedniego funduszu celowego budżetu państwa, a więc budżetu wszystkich podatników, ok. 12 tys. 150 złotych na prowadzenie biura poselskiego. Mogą korzystać z reguły z preferencyjnych i symbolicznych stawek cenowych, jeśli chodzi o wynajem odpowiednich pomieszczeń pod prowadzenie biur poselskich. Pozostała kwota powinna wystarczać im na wynagrodzenie swoich pracowników i pracownic, niejednokrotnie jednak korzystają z pomocy wolontariuszy, nie wypłacając im żadnego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach zatrudniają etatowych pracowników, a jednocześnie wolontariuszy, w innych natomiast - samych wolontariuszy. Posłowie i posłanki na Sejm RP pobierają comiesięcznie dodatkowo kilkunastotysięczne wynagrodzenia i diety, jednak nie zawsze pamiętają o swoich pracownikach i pracownicach. Co znamienne, w przypadku wolontariuszy nie istnieje klauzula ograniczająca czasowo odbywany wolontariat, w odróżnieniu od - często także bezpłatnych - staży absolwenckich, które mogą trwać maksymalnie 3 miesiące. Szczególnie niewłaściwe praktyki takie wydają się naszym zdaniem w przypadku posłów i posłanek określających się oficjalnie jako przedstawiciele/-ki lewicy (Sojuszu Lewicy Demokratycznej i ugrupowania Twój Ruch Janusza Palikota). W podsumowaniu sygnatariusze zwrócili się z apelem o zmianę aktualnego stanu rzeczy. Takie praktyki oceniamy jako negatywny przykład i przyzwolenie dla wyzysku i wykorzystywania darmowej siły roboczej na rynku pracy, tak dla podmiotów publicznych, jak i prywatnych. Substrat osobowy władzy ustawodawczej, jaki stanowią posłowie i posłanki na Sejm RP, jak również cały sektor publiczny, powinien dawać pozytywny przykład, jeśli chodzi o przestrzeganie standardów pracowniczych. Często, niestety, dzieje się jednak inaczej. Młodzi Socjaliści wzywają posłów i posłanki na Sejm RP oraz innych władnych do tego funkcjonariuszy publicznych do odpowiedniego uregulowania tej kwestii i doprowadzenia do wynagradzania wszystkich pracowników i pracownic biur poselskich według określonych stawek godzinowych, a w razie potrzeby zwiększenia funduszy celowych na prowadzenie biur poselskich (w celu wypłacania odpowiednich wynagrodzeń wszystkim ich pracownikom i pracownicom).

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 grudnia:

1916 - Urodził się Ahmed Ben Bella, lewicowy polityk algierski, jeden z przywódców Frontu Wyzwolenia Narodowego, 1962-65 premier i 1963-65 prezydent, obalony przez wojsko.

1917 - Bolszewicy ogłosili w Charkowie utworzenie Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad.

1963 - Zmarł Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu; marksista, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, 1937-56 członek Francuskiej Partii Komunistycznej.

1963 - Zmarła Marcjanna Fornalska, działaczka ruchu robotniczego, autorka wspomnień.

1965 - W Jemenie powstała Naserystowska Unionistyczna Organizacja Ludowa.

1977 - Zmarł Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1991 - Michaił Gorbaczow zrezygnował ze stanowiska prezydenta ZSRR.

2004 - Zmarł Nripen Chakraborty, polityk Indyjskiej Partii Komunistycznej, przez 10 lat był premierem rządu stanu Tripura.


?
Lewica.pl na Facebooku