Brazylia: Protesty przeciwko wydaniu 11 mld USD na Mistrzostwa

[2014-02-23 09:12:16]

Ponad tysiąc Brazylijczyków i Brazylijek demonstrowało w Sao Paulo, największym mieście kraju, przeciwko organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Doszło do walk z policją.

Przeciwnicy turnieju podkreślają, że rząd wydaje na organizację imprezy około 11 miliardów dolarów. Nie ma natomiast funduszy na edukację, opiekę zdrowotną czy wsparcie dla najbiedniejszych Brazylijczyków. Uczestnicy skandowali hasła "Precz z Mistrzostwami". Mówili o coraz większych nierównościach społecznych.

Początkowo pokojowa manifestacja przerodziła się w starcia z funkcjonariuszami. Uczestnicy niszczyli wystawy sklepowe i wybijali okna. Policja użyła gazu łzawiącego i zatrzymała najbardziej agresywnych demonstrantów, w sumie ponad 200 osób. Co najmniej pięciu mundurowych i dwóch uczestników zajść zostało rannych.

Komentatorzy zastanawiają się, czy w obliczu sprzeciwu społecznego, brazylijskie służby porządkowe będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo dziesiątkom tysięcy fanów, którzy już za 4 miesiące przyjadą oglądać World Cup. Mecz otwarcia zostanie rozegrany 12 czerwca właśnie w Sao Paulo. Na początku stycznia w demonstracji w tym mieście wzięło udział ponad 2,5 tysiąca osób. Wówczas również doszło do zamieszek, w których zginęła jedna osoba. Także styczniowe protesty w Rio de Janeiro zakończyły się śmiercią jednego uczestnika.

Rząd Brazylii przekonuje, że kraj zyska na organizacji Mistrzostw i przedstawia sondaże, według których większość społeczeństwa popiera tę imprezę.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku