OPZZ chce rozbudowy instytucjonalnej opieki nad niepełnosprawnymi

[2014-03-28 13:14:11]

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przyjęło oświadczenie w sprawie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Związkowcy wskazują, że gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, należą do najbardziej narażonych na biedę i wykluczenie społeczne. Opiekunowie to osoby, które wspomagają, a często wyręczają państwo w wykonywaniu jego obowiązków wobec obywateli. W związku z tym OPZZ postuluje między innymi uzawodowienie pracy opiekunów. W opinii związku osoby te powinny otrzymywać środki w wysokości co najmniej minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zdaniem OPZZ nie do przyjęcia jest tutaj różnicowanie świadczeń dla poszczególnych rodzajów opiekunów. W związku z tym związkowcy postulują wprowadzenie uniwersalnych powszechnych świadczeń tej samej wysokości, niezależne od dochodu dla wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych (nie tylko dzieci, ale i dorosłych). OPZZ uważa, że różnicowanie wysokości świadczeń może zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Ponadto OPZZ domaga się radykalnej rozbudowy bezpłatnej, instytucjonalnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. „Rodzice nie mogą być skazani na wielogodzinną, wyczerpującą pracę. System pomocy powinien obejmować nie tylko pomoc medyczną, ale również tworzenie miejsc dziennego, czy okresowego pobytu oraz wyspecjalizowanych pracowników zatrudnionych z publicznych środków realizujących pomoc w miejscu zamieszkania. Zakres rodzinnej opieki nad osobą niepełnosprawną powinien być kwestią wyboru” – piszą w swoim stanowisku związkowcy. OPZZ odwołuje się też tutaj do krajów zachodnich, w których istnieje rozbudowana sieć zinstytucjonalizowanej, publicznej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, a tworzenie nowych miejsc pracy na tym obszarze stanowi też jeden z ważnych instrumentów walki z bezrobociem. Stąd OPZZ rekomenduje wzrost środków na publiczne placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi, tak dziećmi, jak i ludźmi dorosłymi.

Wreszcie OPZZ postuluje wprowadzenie świadczenia częściowego, czyli możliwości łączenia opieki z pracą zawodową. Obecnie część osób, które mają prawo do świadczeń, musi zrezygnować z pracy. Zdaniem związkowców powinno się pozwolić dokonać wyboru: całkowitej lub częściowej rezygnacji z pracy, a nie zamykać te osoby w swojej funkcji opiekuńczej, co może przyczyniać się do wykluczenia ekonomicznego i społecznego.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku