Bruksela: Demonstracja związkowców

[2014-04-05 13:08:27]

4 kwietnia w Brukseli odbyła się demonstracja zorganizowana przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych, w której wzięło udział około 50 tysięcy osób. Wśród nich było kilkuset polskich związkowców, z których większość należała do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Manifestacja była częścią kampanii „Nowa droga do Europy”.

Demonstracja nawiązywała do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Związkowcy wezwali kandydatów do wspierania społecznego wymiaru Unii oraz odrzucenia polityki oszczędności, która zakłada cięcia wydatków publicznych.

Działacze związkowi z całej Europy, m.in. z Niemiec, Francji, Holandii, Litwy żądali bardziej socjalnej Europy, która dba o dobre warunki pracy i równość płac, a nie dopuszcza do polityki oszczędności, która uderza głównie w najbiedniejszych obywateli. Nieśli transparenty z napisami: "Polityka zaciskania pasa równa się bieda", "Europa dla pracowników, nie dla trojki".

Podczas demonstracji przemawiała między innymi Sekretarz Generalna EKZZ, Bernadette Ségol, a z Polski przewodniczący OPZZ, Jan Guz i wiceszef komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jerzy Wielgus. Związkowcy podkreślali, że polityka cięć nie działa. Spowodowała ona kryzys społeczny i gospodarczy i pora wypracować nowe rozwiązania dla Europy oparte na inwestycjach, polityce prozatrudnieniowej i równości. Wśród żądań związkowców znalazło się między innymi podjęcie działań na rzecz tworzenia miejsc pracy dobrej jakości, zaprzestanie polityki zaciskania pasa, sprawiedliwsza polityka podatkowa, większa przejrzystość w funkcjonowaniu instytucji europejskich.

W dzielnicy instytucji Unii Europejskiej doszło do starć związkowców z policją, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Według wstępnych informacji rannych zostało około 30 osób.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku