Warszawa: Parada Równości przeszła jej ulicami

[2014-06-14 23:25:15]

14 czerwca ponad 8 tysięcy osób wzięło udział w 14. Paradzie Równości. Uczestnicy imprezy wyruszyli po 15.00 sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Ulicami centrum Warszawy oraz mostem Śląsko-Dąbrowskim przeszli na drugą stronę Wisły na Wybrzeże Helskie.

Hasło tegorocznej Parady Równości brzmiało: "Równe prawa - wspólna sprawa". Jeden z organizatorów marszu Łukasz Pałucki z Fundacji "Wolontariat Równości" powiedział, że celem tej imprezy jest walka o prawa mniejszości. Przypominał, że Parada Równości od zawsze była imprezą nie tylko dla gejów i lesbijek, ale dla wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i pominięci w społeczeństwie. Podkreślił, że Polska ma wspaniałe tradycje, jeśli chodzi o różnorodność, tolerancję i poszanowanie mniejszości, zatem warto wrócić do tych tradycji.

Zanim wielotysięczny, kolorowy tłum wyruszył na ulice Warszawy, do uczestników przemawiali liderzy Parady i politycy. Ida Kostrzewa pytała premiera Donalda Tuska, dlaczego tak długo nie ma w Polsce ustawy o związkach partnerskich. Z kolei Małgorzata Piekarska z SLD stwierdziła, że nie ma wolności bez różnorodności, miłości i akceptacji. Apelowała również o jak najszybsze przyjęcie ustawy o związkach partnerskich.

W paradzie brały udział osoby z różnych środowisk nawet chrześcijańskich. Artur Barbara Kapturkiewicz wraz z grupą chrześcijan LGBT "Wiara i Tęcza", przyszła na Paradę by pokazać, że i takie środowiska istnieją wśród chrześcijan, że i takie osoby są normalnymi ludźmi i że nie należy nimi straszyć w kościołach.

Adam Ostolski, współprzewodniczący partii Zieloni, podkreślał z kolei, że Parada Równości to niezwykle ważne wydarzenie, kiedy to upominamy się o prawa różnych grup, których prawa nie są przestrzegane. Przypomniał, że wiele Polek i Polaków, nie tylko geje i lesbijki, czekają na ustawę o związkach partnerskich, ale mimo obietnic wciąż takich przepisów nie ma. Ważnym problemem, który wciąż jest nierozwiązany jest brak ratyfikacji przez Polskę konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet - dodał.

Uczestnicy Parady Równości domagali się nie tylko równych praw dla mniejszości seksualnych, ale też dla osób niepełnosprawnych i cudzoziemców oraz zaostrzenia kar za przemoc na zwierzętach.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 czerwca:

1869 - W Kownie urodziła się Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet.

1875 - Zjazd zjednoczeniowy niemieckiej socjaldemokracji w Gotha. We wspólną partię łączą się niemieccy zwolennicy Marksa i Lassalle'a.

1880 - Urodziła się Helen Keller, amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Była członkinią Socjalistycznej Partii Ameryki i związku zawodowego Robotników Przemysłowych Świata. Działała na rzecz praw wyborczych kobiet, praw pracowni

1893 - USA: Krach na giełdzie nowojorskiej.

1905 - Doszło do buntu załogi na pancerniku rosyjskiej floty czarnomorskiej Potiomkin.

1947 - Urodził się Tron Øgrim, norweski pisarz, dziennikarz i lewicowy działacz polityczny.

1952 - Gwatemala: Postępowy prezydent Jacobo Arbenz ogłosił reformę rolną.

1960 - Zmarł Harry Pollitt, brytyjski działacz komunistyczny. Współzałożyciel KP Wlk. Brytanii w 1920, od 1956 jej przewodniczący.

1969 - USA: Stonewall riots – nowojorskie zamieszki, które wybuchły na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych po ataku policji na pub "Stonewall Inn". Zapoczątkowało to amerykański i światowy ruch walki o prawa mniejszości seksualnych.

1973 - Zmarł Earl Browder, przywódca Partii Komunistycznej USA w latach 1932-45.

1978 - Pierwszy Polak w kosmosie - w locie statku kosmicznego Sojuz 30 uczestniczył Mirosław Hermaszewski.

1993 - Irak: USA zbombardowały siedzibę irackiego wywiadu - na Bagdad spadły 23 pociski "Tomahawk".

2010 - Na Islandii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Umiarkowani członkowie partii Synaspismós opuścili koalicję SYRIZA i utworzyli partię Demokratyczna Lewica (DIMAR).

2013 - Kevin Rudd (ALP) został po raz drugi premierem Australii.

2019 - Socjaldemokratka Mette Frederiksen objęła urząd premiera Danii.

2020 - Zmarł Belaid Abdessalam, algierski polityk Frontu Wyzwolenia Narodowego, minister, premier Algierii (1992–1993)


?
Lewica.pl na Facebooku