Gaza: Nowy rok szkolny rozpoczyna się z opóźnieniem
[2014-09-14 08:16:09]
W czasie wojny Izraela z Hamasem z domów uciekło około miliona osób. Część zdołała już wrócić, ale w 36 szkołach ONZ w Gazie nadal koczują uchodźcy. Większość z nich nie ma dokąd wrócić, bo ich domy nie istnieją. “Pytam się, dlaczego tu jesteśmy? Z jakiego powodu? Co złego zrobiliśmy? Chcielibyśmy wrócić do naszych domów, przecież tam jest nasze życie” – powiedziała kilka tygodni temu wysłannikowi Polskiego Radia Nihad, która wraz z rodziną uciekła z północy Gazy, a teraz wciąż mieszka w szkole Nowa Gaza. Dzisiaj do szkół w Gazie idzie 250 tysięcy dzieci, ale będą się one uczyć na trzy albo i cztery zmiany, bo w istniejących szkołach brakuje miejsc. Nadal nie wiadomo też, co zrobić z uchodźcami, którzy mieszkają w szkołach i nie mają swoich domów. Ocenia się, że w czasie wojny zginęło około pół tysiąca dzieci. Co najmniej 400 najmłodszych mieszkańców Gazy cierpi według psychologów na zespół stresu pourazowego. Wojna w Gazie była najdłuższym i najbardziej krwawym konfliktem Izraela z Hamasem. Kosztowała życie ponad 2100 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków. Straty w samej tylko Gazie szacowane są na 6 miliardów dolarów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?