Ukraina: Rocznica powstania UPA świętem państwowym

[2014-10-15 17:47:09]

14 października, w 72. rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), Piotr Poroszenko podpisał dekret prezydencki nr 806/2014 ustanawiający ten dzień „Dniem Obrońcy Ukrainy”. Jak głosi dokument, święto ustanowiono w tym dniu w celu uczczenia męstwa i heroizmu obrońców niezależności i całości Ukrainy, wojennych tradycji i zwycięstw narodu ukraińskiego oraz w celu dalszego umocnienia ducha patriotycznego w społeczeństwie. Wcześniej Dzień Obrońcy Ukrainy obchodzono 23 lutego – w rocznicę powstania Armii Czerwonej.

Z okazji rocznicy powstania UPA skrajnie prawicowe ugrupowania zorganizowały w Kijowie i kilku innych miastach okolicznościowe pochody. W stolicy Ukrainy, pod gmachem Rady Najwyższej, doszło do starć neobanderowców z milicją. Rannych zostało 15 milicjantów, zatrzymano 21 agresywnie zachowujących się manifestantów, w tym trzech członków neonazistowskiego batalionu „Azow”, biorącego udział w pacyfikacji Donbasu. Nacjonaliści byli niezadowoleni z faktu, że Rada Najwyższa nie przyznała wodzowi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze statusu bohatera narodowego i nie nadała praw kombatanckich weteranom UPA.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko oświadczył, że za organizatorami dzisiejszej prowokacji stały służby specjalne Federacji Rosyjskiej.

Ukraińska Powstańcza Armia została założona przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ponosi odpowiedzialność za masowe zbrodnie na ludności polskiej, żydowskiej, ukraińskiej i żołnierzach Armii Czerwonej w okresie II wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Historycy szacują, że bojówki UPA zamordowały w ramach czystek etnicznych na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i w Bieszczadach około 100 tysięcy Polaków.

Jacek C. Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku