WZZ "Sierpień 80": Podsumowanie kampanii na rzecz bezpłatnej komunikacji

[2014-11-05 12:11:40]

Od lewa przez centrum do prawa - komitety wyborcze i kandydaci umieścili w swoich programach deklarację wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jednak zanim było to modne, bo już od grudnia 2012 roku Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" prowadzi ogólnopolską kampanię pod hasłem "NIE dla podwyżek cen biletów - TAK dla bezpłatnej komunikacji miejskiej". - Gdy 2 lata temu startowaliśmy z kampanią, darmowa komunikacja miejska funkcjonowała ledwie w dwóch miejscowościach, a temat nie cieszył się zainteresowaniem ani mediów, ani samorządowców. Dziś o koncepcji nie tylko jest głośno, ale funkcjonuje już w ponad 30 gminach, a kolejne chcą ją wprowadzać - chwali się Patryk Kosela, rzecznik WZZ "Sierpień 80".

Związkowcy z "Sierpnia 80" organizują w środę 5 listopada akcję podsumowującą swoją kampanię. Odbędzie się ona o godzinie 13.00 na Rynku w Katowicach.

Organizatorzy kampanii mówią o sukcesie. Rozpropagowana przez nich idea bezpłatnej komunikacji miejskiej sprawdza się kolejnych miastach, a także stała się jednym z głównych wątków samorządowej kampanii wyborczej.

- Jak się okazuje, po zniesieniu biletów w Żorach, koszty utrzymania tamtejszej komunikacji miejskiej nie tylko nie wzrosły, ale wręcz spadły. Natomiast ilość pasażerów korzystających z autobusów wzrosła 4-5 razy. Poprawia się też stan powietrza i zmniejsza hałas - stwierdza Patryk Kosela. - Tym, którzy dalej twierdzą, że bezpłatna komunikacja miejska jest nierealna, mogę tylko odpowiedzieć, że kiedyś latanie dla wielu też było niewyobrażalne - dodaje rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80".

Istnieje obecnie kilka modeli nieodpłatnej dla mieszkańców komunikacji autobusowej, jak: dla wszystkich lub tylko dla kierowców czy dla zameldowanych mieszkańców. Niektóre gminy zaczynają od zwolnienia z opłat biletowych bezrobotnych, niepełnosprawnych, albo uczących się. Jeszcze w innych, jak w Gostyniu (woj. wielkopolskie) darmowa komunikacja miejska w 2014 roku jest elementem budżetu obywatelskiego.

Łukasz Ługowski, koordynator kampanii przyznaje, że pytania o źródła finansowania darmowych rozwiązań komunikacyjnych powtarzane są niczym mantra. - Trzeba jasno powiedzieć, że pełne finansowanie komunikacji miejskiej nie odbywa się ze sprzedaży biletów. To mit! - stwierdza. - Bilety pokrywają ok. 20-40% budżetów przewoźników. Kolejne podwyżki ich cen powodują coraz większy spadek wpływów - dodaje.

Kolejne argumenty "za" tym innowacyjnym rozwiązaniem to według organizatorów kampanii: zmniejszenie liczby samochodów prywatnych, co wpłynie na zmniejszenie liczby korków. To ma z kolei przyczynić się do zwiększenia przepustowości i podniesienia komfortu jazdy dla tych, którzy muszą jednak wsiąść za swoje kółko.

- Jezdnie są w o wiele lepszym stanie, więc nie trzeba ich co chwila naprawiać, a to wielce kosztowne. Powietrze jest czystsze. Dla mieszkańców oznacza to z kolei zwiększenie mobilności, zwłaszcza dla młodzieży uczącej się, osób pracujących, poszukujących zatrudnienie oraz tych o niskich dochodach. Mowa tu o podreperowaniu domowych budżetów i o zastopowaniu wykluczania najbiedniejszych - wymienia dalej Ługowski.

Z kolei w czwartek 6 listopada w Żorach na terenie Miasteczka Westernowego "Twinpigs" odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca właśnie darmowego transportu publicznego. Prelekcje wygłoszą przedstawiciele miast, w których obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska m.in. z Chin, Estonii, Ząbek, Gostynia czy Żor.

wch


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 grudnia:

1866 - Urodził się Szymon Askenazy, wybitny historyk związany z centrolewicą.

1900 - W Lipsku ukazało się pierwsze wydanie czasopisma „Iskra”, organu Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Jej pierwszym redaktorem naczelnym został Włodzimierz Lenin.

1904 - W Radomiu podczas demonstracji przeciwko poborowi na wojnę rosyjsko-japońską zginął Wiktor Kwiatkowski, bojowiec PPS.

1926 - W Mońkach urodziła się Maria Janion, uczona polska, historyczka literatury, krytyczka literacka, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, feministka.

1939 - W Jinotepe urodził się Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.

1943 - W Helsinkach urodziła się Tarja Halonen, fińska polityk socjaldemokratyczna, prawniczka, prezydent Finlandii w latach 2000-2012.

1964 - Urodziła się Anja Orthodox, właśc. Anna Kumala, z d. Sabiniewicz, artystka rockowa, wokalistka, autorka tekstów oraz kompozytorka. była radna Warszawy z ramienia PPS.

1979 - Zmarł Rudi Dutschke, jeden z przywódców rewolty studenckiej maja '68.

2008 - W Londynie zmarł Harold Pinter, angielski dramaturg, reżyser i scenarzysta teatralny, laureat literackiej Nagrody Nobla.


?
Lewica.pl na Facebooku