Niemcy: Merkel krytykowana we własnej partii za akceptację islamu
[2015-01-17 20:52:26]
Podczas wystąpienia w Bundestagu 15 stycznia Merkel przypomniała słowa byłego prezydenta Niemiec Christiana Wulffa z 2010 roku, że nie tylko chrześcijaństwo i judaizm, lecz także islam "należy do Niemiec" - jest częścią niemieckiej tożsamości. Jak pisze 17 stycznia "Der Spiegel", po przemówieniu Merkel wielu deputowanych CDU demonstracyjnie nie oklaskiwało wystąpienia szefowej rządu będącej równocześnie szefową rządzącej partii chrześcijańsko-demokratycznej. W minionych dniach partyjni koledzy nie szczędzili Merkel krytycznych komentarzy. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU Arnold Vaatz powiedział, że nie podziela tej oceny ze względu na traktowanie przez islamskich uczonych szariatu jako integralnej części islamu. Deputowany bawarskiej CSU Georg Nuesslein zauważył, że wypowiedź Merkel należy uzupełnić o uwagę, że "nasza kultura wiodąca pozostaje zdominowana przez chrześcijaństwo i judaizm". Inny parlamentarzysta CDU Wolfgang Bosbach powiedział, że "entuzjazm dla słów Merkel wśród szeregowych członków partii jest mocno ograniczony". "Nie możemy stwarzać wrażenia, że akceptujemy wszystkie nurty w islamie" - ostrzegła kandydatka CDU na burmistrza Bremy Elisabeth Mitschmann. Jak pisze "Spiegel", Merkel podczas wewnętrznego spotkania partyjnego broniła swojego stanowiska. Jak tłumaczyła, w przemówieniu w Bundestagu chodziło jej o podkreślenie, że muzułmanie są w Niemczech akceptowani, a równocześnie przypomniała im, że muszą przestrzegać prawa. Część organizacji partyjnych CDU informuje o fali krytycznych listów i e-maili od członków partii. Znane są też przypadki zwracania legitymacji partyjnych na znak protestu przeciwko pozytywnej ocenie islamu. W Niemczech mieszka około czterech milionów muzułmanów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?