USA: Wszystkim w firmie po równo. Zdecydował... prezes!
[2015-04-15 22:45:24]
Dan Price, prezes amerykańskiej spółki Gravity Payments zdecydował, że wszyscy w jego firmie, w tym również on sam, będą zarabiać równie... dużo - doniósł New York Times.
Gdy Price przeczytał, że według naukowców dopiero roczny dochód na poziomie 70 tys. USD daje Amerykanom poczucie szczęścia, postanowił, że w jego firmie tyle właśnie wynosić będzie minimalne wynagrodzenie. Środki na podwyżkę pochodzą z redukcji własnej pensji prezesa (z 1 mln do 70 tys. dolarów) oraz pochłoną 75-80% planowanego tegorocznego zysku. Dotąd średnia pensja w 120-osobowej załodze stanowiła 48 tys. - najniżej uposażeni poziom 70 tys. mają osiągnąć w ciągu 3 lat.
- Moje wynagrodzenie jako prezesa w porównaniu ze zwykłym pracownikiem było absurdalnie wysokie - powiedział Price. Prezes Gravity Payments dodał, że jego główne ekstrawagancje to jazda na snowboardzie oraz wysokie napiwki w barach. Jeździ 12-letnim audi, otrzymanym w barterze za obsługę lokalnego sprzedawcy samochodów.
Firma Gravity Payments działa w Seattle i obsługuje płatności kartami kredytowymi. Price założył ją w 2004 roku w wieku 19 lat.
Na zdjęciu: Pracownicy Gravity Payments / fot. gravitypayments.com
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.