Meksyk: Wybory parlamentarne i lokalne po kampanii pełnej przemocy

[2015-06-07 09:20:31]

W napiętej atmosferze społecznej i politycznej Meksykanki i Meksykanie głosują w niedzielę 7 czerwca w wyborach parlamentarnych i regionalnych. Wybierają deputowanych, gubernatorów i burmistrzów miast. Lokale wyborcze na południu kraju są chronione przez wojsko i policję federalną.

Wybory, które odbywają się po kampanii wyborczej pełnej przemocy i znaczonej śmiercią kandydatów, są pierwszym poważnym sprawdzianem dla prezydenta Enrique Pena Nieto.

W odróżnieniu od lat poprzednich, kiedy aktów terroru dokonywały przeważnie gangi narkotykowe, obecnie głównym zagrożeniem są radykalne ruchy poszczególnych niezadowolonych grup społecznych.

Niezadowoleni ze swojej sytuacji nauczyciele zaatakowali i spalili lokale 5 partii politycznych w mieście Tuxtla Gutierrez, stolicy stanu Chiapas. W stanie Oaxaca palili karty do głosowania i blokowali dostęp do stacji benzynowych. Nauczyciele domagają się podwyżek płac o 100 proc. i zlikwidowania systemu okresowego oceniania wyników ich pracy.

W czasie kampanii wyborczej zginęło co najmniej czterech kandydatów, w tym trzech w stanach Guerrero i Michoacan. Starcia w stanie Guerrero między członkami ugrupowań samoobrony kosztowały w sobotę życie ośmiu osób.

Prawdopodobieństwo, że przemoc może odegrać rolę w przebiegu wyborów, ograniczając głosowanie i wypływając na jego wyniki, osiągnęło bezprecedensowy poziom w historii meksykańskiej demokracji - powiedział Javier Oliva, ekspert ds.bezpieczeństwa uniwersytetu autonomicznego w Meksyku.

W wyborach wybranych zostanie 500 deputowanych, dziewięciu gubernatorów stanowych i ok.900 burmistrzów.

Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna (PRI) prezydenta Nieto mimo licznych demonstracji i skandali politycznych prawdopodobnie uzyska zwykłą większą większość w parlamencie. Szanse na zwycięstwo w wyborach ma Jaime "El Bronco" Rodriguez, pierwszy niezależny kandydat na urząd gubernatora w stanie przemysłowym Nuevo Leon.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


16 stycznia:

1923 - Klub sejmowy Związku Ludowo-Narodowego (endecja) złożył wniosek w sprawie numerus clausus dla młodzieży żydowskiej na uniwersytetach.

1933 - Urodziła się Susan Sontag, amerykańska pisarka, eseistka, krytyk społeczny i aktywistka praw człowieka.

1945 - Zakłady Renault zostały upaństwowione na mocy uchwały rządowej i zmieniły nazwę na Regie Nationale des Usines Renault (Zarząd Upaństwowionych Zakładów Renault).

1987 - Hu Yaobang został zmuszony do rezygnacji z funkcji sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.

1992 - W stolicy Meksyku podpisano porozumienie, kończące trwającą blisko 20 lat wojnę domową w Salwadorze.

2000 - Ricardo Lagos z Partii Socjalistycznej został wybrany na prezydenta Chile.

2004 - Zmarł Kalevi Sorsa, fiński polityk, wieloletni przywódca Partii Socjaldemokratycznej, czterokrotnie pełnił urząd premiera.

2008 - Zmarł Pierre Lambert, francuski trockista, lider Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej (Organisation Communiste Internationaliste).

2010 - Aires Ali z centrolewicowej partii FRELIMO został premierem Mozambiku.

2022 - Socjaldemokrata Dimitar Kowaczewski (SDSM) został premierem Macedonii Północnej.


?
Lewica.pl na Facebooku