Nowy numer "Bez Dogmatu": Polskie obozy koncentracyjne
[2015-06-21 21:58:37]
![]() W dziale pierwszym Michał Kozłowski tłumaczy, czemu i komu służy ściganie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, Anna Artwińska krytycznie recenzuje Małą Zagładę Anny Janko, zaś Michał Siermiński wytyka błędy i uproszczenia, których Jan Sowa dopuścił się w swojej najnowszej książce pt. Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Czytelnicy znajdą również artykuły Anny Zawadzkiej na temat Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Piotra Rymarczyka o „patriotycznym” zwrocie, który dokonał się w życiu Lecha Janerki, a także krytyczny przegląd najważniejszych wydarzeń i dyskusji toczących się ostatnio w Polsce autorstwa Piotra Szumlewicza. W pierwszej części numeru znajduje się również obszerny artykuł Michała Siermińskiego poświęcony mało znanej sprawie obozu internowania utworzonego dla Żydów w polskim Zbąszyniu w latach 1938-1939. W dziale drugim Anna Małyszko analizuje kulturowe zjawisko „wszczepiania” kobietom „tykającego zegara”, zaś Maciej Duda demaskuje mechanizmy służące „unaukowieniu” katolickiej krytyki „ideologii gender”. Dodatkowo Andrzej Nowak wprowadza czytelników w tajniki posthumanizmu, a Mikołaj Ratajczak tłumaczy, skąd neoliberalny dyskurs czerpie swoją hegemoniczną siłę. W piśmie znajduje się też artykuł Sophie Wahnich poświęcony historiograficznym impasom, które wiążą się z Wielką Rewolucją Francuską. „Bez Dogmatu” do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie „Książka i Prasa” (e-mail: kip@medianet.pl). Gorąco polecamy! |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?