Hiszpania: Mobilizacja miast Oburzonych na rzecz uchodźców
[2015-09-08 15:46:27]
"Oburzone" miasta Hiszpanii stanęły w pierwszym szeregu działań na rzecz przyjęcia w kraju migrantów, a ruch obywatelski, jaki się przy okazji narodził, zmusił do większej hojności w tej sprawie konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya.
"Refugees Welcome" - głosi również wielki napis na fasadzie ratusza w Madrycie. Tamtejsza wywodząca się z lewicy burmistrz Manuela Carmena (na zdjęciu) obiecała co najmniej 10 mln euro na przyjęcie migrantów.
29 sierpnia burmistrz Barcelony Ada Colau wystosowała apel o powołanie do życia europejskiej sieci miast azylów dla tysięcy Syryjczyków uciekających przed wojną i prześladowaniami w ich kraju. Wobec tych, którzy wznoszą mury, budują ogrodzenia na granicach, my mamy jedno przesłanie: uchodźcy, witamy Was - nawoływała wywodząca się z ruchu Oburzonych Colau w piątek podczas manifestacji w Barcelonie. Ta dawna bojowniczka o prawa osób zagrożonych eksmisją wysłała list z apelem do premiera Rajoya o więcej działań na rzecz uchodźców. Podczas gdy państwa szukają wymówek, my miasta już się zorganizowaliśmy - powiedziała. Jej zdaniem, do sieci przystąpiło już około setki miast chętnych pomóc uchodźcom.
W kilka dni także reszta Hiszpanii odpowiedziała pozytywnie na apel Barcelony, w tym zwłaszcza Walencja i Saragossa - miasta również rządzone przez ruchy obywatelskie związane z Oburzonymi, których początki sięgają protestów w maju 2011 roku przeciwko rządowej polityce oszczędności w odpowiedzi na kryzys.
W Gijon na północy Hiszpanii 35-letnia gospodyni domowa Betty Menendez wraz z siedmioma innymi wolontariuszami prowadzi "Asturyjską Sieć Rodzin Przyjmujących Uchodźców". Mamy już 350 rodzin gotowych przyjąć uchodźców i ponad 400 ofert różnych usług ze strony adwokatów, dentystów, lekarzy, tłumaczy, nauczycieli hiszpańskiego. To niewiarygodne - cieszy się Menedez. Jak powiedziała AFP, miała dość płakania podczas dzienników telewizyjnych. Sama zaoferowała na rzecz uchodźczej rodziny pokój swojego półrocznego dziecka w 54-metrowym mieszkaniu zajmowanym wraz z mężem. To niewiele, ale będzie co jeść, będzie łóżko, prysznic i swoboda wychodzenia i powrotu do domu - powiedziała.
Internetową petycję żądającą "natychmiastowego otwarcia drzwi dla uchodźców" w Hiszpanii podpisało ponad 245 tys. sygnatariuszy. W 2014 roku Hiszpania przyznała status uchodźcy jedynie 384 osobom.
jkl Fot. Facebook
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
28 stycznia:
1831 - W Paryżu zawiązał się komitet francusko-polski pod prezydencją gen. La Fayette'a, którego celem było niesienie pomocy Polsce przeciwko carskiej Rosji.
1886 - W warszawskiej Cytadeli stracono czterech proletariatczyków: P. Bardowskiego, St. Kunickiego, M. Ossowskiego i J. Pietrusińskiego.
1905 - W Królestwie Polskim rozpoczął się strajk szkolny.
1911 - Z powodu strajku studentów na Uniwesytecie Jagiellońskim uczelnia została tymczasowo zamknięta.
1919 - Zmarł Franz Mehring, niemiecki filozof, teoretyk i historyk marksistowski, przedstawiciel lewicowego skrzydła niemieckiej i międzynarodowej socjaldemokracji, współtwórca Komunistycznej Partii Niemiec.
1933 - Urodził się Krzysztof Teodor Toeplitz, pseudonim dziennikarski KTT, dziennikarz, felietonista, publicysta, krytyk filmowy, autor scenariuszy filmowych (m. in. serialu "Czterdziestolatek"), sztuk teatralnych i programów telewizyjnych.
1943 - W Krakowie grupa bojowa GL PPS (WRN) pod dowództwem M. Bomby dokonała zamachu bombowego na Arbeitsamt (Urząd Pracy), niszcząc kartoteki osób przeznaczonych na roboty przymusowe w Niemczech.
2011 - Rewolucja w Egipcie: w ramach akcji „Piątek Gniewu” doszło do masowych protestów i krwawych starć z siłami bezpieczeństwa, w wyniku których zginęło kilkadziesiąt osób.
?