Francja: Porozumienie związków zawodowych i pracodawców w sprawie emerytur
[2015-10-30 21:24:46]
Zgodnie z porozumieniem, jeśli osoba zatrudniona nie zgodzi się pracować o rok dłużej, będzie przez pierwsze trzy lata pobierała emeryturę o 10 proc. niższą aniżeli ta, którą wypracowała płacąc składki emerytalne. I odwrotnie: ten, kto po osiągnieciu wieku emerytalnego zgodzi się pracować o 12 miesięcy dłużej, otrzyma dopłatę do swej emerytury, ale tylko przez pierwszy rok. Osoba, która przepracuje dwa lata dłużej, otrzyma emeryturę o 10 proc wyższą. Jeśli będą to trzy lata - o 20 proc. wyższą, a po czterech dodatkowych latach pracy - o 30 proc. wyższą. Porozumienie będzie dotyczyć osób, które w 2019 roku osiągną wiek 62 lat i będą miały za sobą 41 i pół roku pracy oskładkowanej, co jest niezbędnym warunkiem otrzymania pełnej emerytury. Pierwszą grupą, które skorzysta z zawartego porozumienia, będą osoby urodzone w 1957 roku. Porozumienie jest ważne w świetle prawa francuskiego, ponieważ trzy centrale związkowe, które je podpisały (CFDT, CFE-CGC, CFTC), reprezentują wspólnie wystarczającą większość związkowców, aby można ją było uważać za reprezentatywną. Nie przystąpiły do niego Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) i Siła Robotnicza (FO), które uznały, że jest ono nie do przyjęcia. Pracodawcy zgodzili się na podwyższenie o 700 milionów euro rocznie dodatkowych składek wpłacanych na konta Agric i Arrco, w których oskładkowują się pracownicy sektora prywatnego. Ponadto pracodawcy zgodzili się wpłacać dodatkowe składki na fundusz wypłat dla pracowników od pewnego określonego wieku zwalnianych przed nabyciem praw emerytalnych. Zawarte porozumienie ma uratować fundusze Agric i Arrco, których deficyt wzrastał w ostatnich latach. W 2014 roku wyniósł odpowiednio 1,98 mld i 1,15 mld euro, a w 2014 r. - 1,24 mld i 405 mln euro. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
28 stycznia:
1831 - W Paryżu zawiązał się komitet francusko-polski pod prezydencją gen. La Fayette'a, którego celem było niesienie pomocy Polsce przeciwko carskiej Rosji.
1886 - W warszawskiej Cytadeli stracono czterech proletariatczyków: P. Bardowskiego, St. Kunickiego, M. Ossowskiego i J. Pietrusińskiego.
1905 - W Królestwie Polskim rozpoczął się strajk szkolny.
1911 - Z powodu strajku studentów na Uniwesytecie Jagiellońskim uczelnia została tymczasowo zamknięta.
1919 - Zmarł Franz Mehring, niemiecki filozof, teoretyk i historyk marksistowski, przedstawiciel lewicowego skrzydła niemieckiej i międzynarodowej socjaldemokracji, współtwórca Komunistycznej Partii Niemiec.
1933 - Urodził się Krzysztof Teodor Toeplitz, pseudonim dziennikarski KTT, dziennikarz, felietonista, publicysta, krytyk filmowy, autor scenariuszy filmowych (m. in. serialu "Czterdziestolatek"), sztuk teatralnych i programów telewizyjnych.
1943 - W Krakowie grupa bojowa GL PPS (WRN) pod dowództwem M. Bomby dokonała zamachu bombowego na Arbeitsamt (Urząd Pracy), niszcząc kartoteki osób przeznaczonych na roboty przymusowe w Niemczech.
2011 - Rewolucja w Egipcie: w ramach akcji „Piątek Gniewu” doszło do masowych protestów i krwawych starć z siłami bezpieczeństwa, w wyniku których zginęło kilkadziesiąt osób.
?