Ukraina: Marsz ku czci głównodowodzącego UPA

[2018-03-05 23:47:35]

Ulicami Lwowa przeszła 4 marca manifestacja zorganizowana Korpus Narodowy, polityczne ramię pułku Azow.

Marsz odbył się ku czci naczelnego dowódcy UPA Romana Szuchewycza w przeddzień 68. rocznicy jego śmierci. Jego organizatorzy i uczestnicy chcieli w ten sposób podkreślić także ukraińskość Lwowa oraz wyrazić sprzeciw wobec zmiany polskiej ustawy o IPN.

„Pamiętajcie obcy tu rządzą Ukraińcy”, „Kim jesteśmy? Ukraińcami! Czego chcemy? Siły!”, „Nasza ziemia – nasi bohaterowie” – skandowali uczestnicy marszu, którzy nieśli wiele czerwono-czarnych i ukraińskich flag oraz wielki transparent z hasłem „Lwów nie dla polskich panów”.

Czerwono-czarnymi flagami udekorowano również m.in. ulice 260-tysięcznego miasta Chmielnicki na zachodniej Ukrainie.

Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. kult Romana Szuchewycza wśród Ukraińców przejawia się głównie akcjami nazywania jego imieniem ulic, placów i szkół w wielu miejscowościach. Nadano je ulicom m.in. we Lwowie, Drohobyczu, Łucku, Równem, Odessie i Kijowie.

W 2007 r. Szuchewycz został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez ówczesnego prezydenta Wiktora Juszczenkę. Jednak w 2011 r. Okręgowy Sąd Administracyjny w Doniecku anulował ten dekret.

wch


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 lipca:

1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.

1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.

1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).

1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.

1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).

1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.

1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.

2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku