USA: Prawybory w Partii Demokratycznej

[2020-02-18 12:37:53]

W amerykańskiej Partii Demokratycznej od niedawna odbywają się prawybory stanowe, które mają wyłonić kandydata partii na prezydenta, które odbędą się jeszcze w tym roku.
Jako kandydaci startują Bernie Sanders, Amy Klobuchar, Pete Buttigieg, Elisabeth Warren i Joe Biden. Do wyborów przymierza się również Michael Bloomberg, który z uwagi na znaczącą przewagę finansową nad innymi kandydatami postanowił się skupić do tej pory na zmasowanej kampanii telewizyjnej.
Nadzieją lewicowych wyborców w Partii Demokratycznej jest 78-letni Bernie Sanders. Obecny w polityce od kilku dekad, zasłynął częstym głosowaniem wbrew stanowisku macierzystej partii i kandydowaniem jako kandydat niezależny na senatora. W amerykańskiej bańce medialno-politycznej bywa uważany za nieugiętego socjaldemokratę, względnego pacyfistę, a często nawet za socjalistę. Sanders jest niejako amerykańskiem odpowiednikiem Jeremy'ego Corbyna i podobnie jak tamten, ma wpływowych przeciwników, na czele z osobami, które mocno wspierały rodzinę Clintonów w wielu poprzednich wyborach.
Pierwsza kobieta spośród kandydatów, Amy Klobuchar jest senatorką pochodzącą ze stanu Minnesota, prawniczką. Jej poglądy na większość spraw nie odbiegają znacząco od mainstreamu Partii Demokratycznej, sytuując się pomiędzy neoliberalizmem a socjalliberalizmem. Klobuchar podkreśla wagę prawa w życiu obywateli i jest zwolenniczką ewolucyjnego luzowania konserwatywnych kodów kulturowych w prawie i społeczeństwie amerykańskim.
Pete Buttigieg pochodzi ze stanu Indiana. Jest zadeklarowanym gejem, a swoje poglądy opiera głównie na empirycznym pragmatyzmie. W kampanii mówi wiele o uzdrowieniu amerykańskiej polityki i poprawieniu sytuacji stanów nadjeziornych, które ciągle cierpią z powodu upadku przemysłu samochodowego i stalowego.
Kolejna kandydatka, Elisabeth Warren prezentuje siebie jako progresywistka, lokująca się pomiędzy "centrystycznym" post-clintonistą Joe'em Bidenem a "socjalistą" Bernie Sandersem. W wielu kwestiach zapowiada podobnie jak Sanders, upowszechnienie bezpłatnej edukacji wyższej i opieki zdrowotnej, ale z drugiej strony puszcza oko do biznesu, że zmiany w tej kwestii nie mogą być radykalne i rewolucyjne.
Joe Biden, to podobnie jak Bernie Sanders, wieloletni polityk, aktywny od kilku dekad, silnie związany z Billem i Hillary Clinton, oraz ze skrzydłem partii, które można nazwać neoliberalnym, neokonserwatywnym czy względnie centrystowskim. Opowiada się za silnym i aktywnym udziałem USA w polityce zagranicznej oraz jastrzębiej postawie, zwłaszcza w stosunku do Rosji.
Ostatni z kandydatów, który nie rozpoczął jeszcze swego udziału w prawyborach, choć prowadzi najbardziej widoczną kampanię w telewizji, to miliarder, były republikanin i niezależny burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg, silnie promowany w mediach oraz w zakładach bukmacherskich jako "czarny koń". Bloomberg stopniowo przekonuje do siebie byłe otoczenie rodziny Clintonów i jest największym zagrożeniem dla progresywno-socjaldemokratycznych tendencji reprezentowanych przez Sandersa, i częściowo przez Warren. Bloomberg otwarcie skupia się wokół ludzi biznesu i celebrytów, nastawiony jest na typowy elektorat wielkomiejski, który podobnie jak ubogie mniejszości latynoskie i afroamerykańskie, również sceptycznie podchodzi do prezydentury Donalda Trumpa. Zwolennicy Bloomberga działają póki co zakulisowo, a ich działanie ogranicza się na razie do argumentowania, że wyłonienie np. Sandersa na kandydata Partii Demokratycznej oznacza porażkę w stylu porażki brytyjskiej Partii Pracy i Corbyna, oraz przeniesienie głosów bogatych przedmieść i wielkich miast na Donalda Trumpa.

Tomasz Rysz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku