Wybory prezydenckie, kampania i podsumowanie sondaży z maja
[2020-06-04 09:47:59]
Maj bieżącego roku przyniósł znaczące ograniczenie restrykcji państwowych spowodowanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w populacji polskiej. Po nieodbytych wyborach w dniu 10 maja, Sejm i Senat pracowały nad nowymi warunkami odbycia się ponownie wyborów prezydenckich, których efektem jest możliwość zorganizowania wyborów zarówno w formie tradycyjnej, jak i korespondencyjnej. Po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, przyjęto oświadczenie PKW o niemożności przeprowadzenia wyborów. Na tej podstawie Elżbieta Witek pełniąca funkcję marszałka Sejmu ogłosiła datę wyborów parlamentarnych na 28 czerwca b.r. Maj przyniósł też zmianę kandydatury w szeregach Koalicji Obywatelskiej. Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z kandydowania, w jej miejsce został natomiast wyłoniony Rafał Trzaskowski, pełniący obecnie funkcję Prezydenta Warszawy. Zmiana ta była korzystna dla Koalicji Obywatelskiej, ponieważ Trzaskowski zdobył w krótkim czasie średnio 3-4 razy większe poparcie niż Kidawa-Błońska zdobywała w sondażach kwietniowych. Wzrost poparcia dla Trzaskowskiego wchłonął nie tylko elektorat byłej kandydatki KO, ale zaktywizował również elektorat, który w kwietniu deklarował wycofanie się z oddania głosu, jeśli wybory miałyby się odbyć drogą korespondencyjną. Znaczące ubytki sondażowe, kosztem rosnącej pozycji Trzaskowskiego, odnotowali natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń. W maju średnia wyników dla 10 kandydatów według uśrednionych sondaży z 11 badań CATI (wykonanych telefonicznie) wygląda następująco:
- Andrzej Duda 45,5%,
- Rafał Trzaskowski 20,5%,
- Szymon Hołownia 14%,
- Władysław Kosiniak-Kamysz 8%,
- Krzysztof Bosak 7%,
- Robert Biedroń 4%,
- Paweł Tanajno 0,5%,
- Stanisław Żółtek 0,2%,
- Marek Jakubiak 0,2%,
- Mirosław Piotrowski 0,1%.
1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.
1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.
1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.
1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.
1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.
1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.
1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.
1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.