Palestyna: Izraelskie ataki na cele cywilne

[2023-07-05 22:35:26]

Zniszczone domy, powywracane samochody, zrujnowane ulice, powybijane szyby, dziesiątki ofiar i tysiące ludzi zmuszonych do opuszczenia domów. W Dżeninie odbywają się pogrzeby osób zabitych podczas przeprowadzonej właśnie przez Izrael kolejnej specjalnej operacji wojskowej. Palestyńskie służby medyczne mówią, że ofiary Izraelczyków to 12 zabitych, w tym pięciu chłopców i dziesiątki rannych. Oprócz tego Izrael przypuścił atak powietrzny na Strefę Gazy którego skutki nie są jeszcze w pełni znane.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża alarmuje, że sytuacja humanitarna w obozie uchodźców w Dżeninie jest fatalna. Mieszkańcy obozu są zastraszeni i sterroryzowani izraelskim atakiem. Nie ma dostępu do elektryczności, nie ma czystej, pitnej wody. Wojska izraelskie zniszczyły rury wodociągowe i stacje elektryczne.

Cytowany przez serwis Al Jazeera wiceburmistrz Dżeninu Kamal Abu al-Rub mówi, że 80% domów w obozie uchodźców zostało zniszczonych, uszkodzonych lub spalonych. Mieszkańcy własnymi siłami próbują naprawić skutki izraelskich zniszczeń. Usuwany jest gruz z domów zniszczonych przez najeźdźców, próbuje się naprawiać drogi zdewastowane przez izraelskie pojazdy wojskowe i buldozery. Mieszkańcy próbują też przywrócić elektryczność i na ile to możliwe, powrócić do normalnego życia.

W czasie najazdu, kilka tysięcy mieszkańców obozu uciekło przed ryzykiem śmierci. Ale wiele tysięcy pozostało w domach, próbując się ukryć w piwnicach i przydomowych schronach.

Izraelczycy zniszczyli szkołę i inne placówki prowadzone przez ONZ. Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) ma grupę 90 pracowników w Dżeninie, prowadzi szkoły i placóki pomocowe i humanitarne. Wojsko zniszczyło szkołę a droga prowadząca do szkoły jest tak uszkodzona, że pracownicy nie mogli dotrzeć do szkoły. Oznacza to, że dzieci nie mogą kontynuować nauki dopóki szkoła nie zostanie odbudowana.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO informuje, że w poniedziałek i we wtorek trzy szpitale w Dżeninie zostały zaatakowane przez izraelskie wojsko przy użyciu gazu łzawiącego. WHO chwali starania miejscowej palestyńskiej służby zdrowia, która pomimo niebezpieczeństwa i braku wystarczających środków, ratowała ofiary najazdu. Przedstawiciele WHO wzywają Izael do respektowania obiektów służby zdrowia i zapewnienia możliwości bezpiecznego przemieszczania się pracowników służby zdrowia. Wprowadzonym przez ONZ ośrodku opieki zdrowotnej wybite zostały wszystkie szyby a sam budynek szpitala został mocno uszkodzony.

Al Jazeera przytacza rozmowę z palestyńskim starcem, który opowiada o momencie wtargnięcia Izraelczyków do jego domu: "Izraelska armia weszła do naszego domu, wysadzili drzwi. Spuścili na mnie swojego psa. Pies podbiegł i zaatakował moją klatkę piersiową". Starzec ma sine ślady po pogryzieniu na rękach i innych częściach ciała.

Inny mieszkaniec Dżeninu, Ayman Saadi ma sześcioro dzieci, w tym niepełnosprawną córeczkę. Wszyscy musieli uciekać ze swojego domu gdy Izraelczycy zapowiedzieli, że chcą zniszczyć sąsiedni budynek. Znaleźli się na ulicy. Gdy poszli do miejscowego szpitala zostali zaatakowani gazem łzawiącym. Mówi, że Izraelczycy pozostawili po sobie powywracane samochody, rozbite drzwi, zdemolowane domy.

Przedstawiciele ONZ oświadczyli, że wojsko izraelskie atakując cele cywilne dopuściło się pogwałcenia prawa humanitarnego. Akcji Izraela nie potępił ani rząd USA ani żaden przedstawiciel demokratycznego Zachodu.

Dżenin to obóż uchodżców na Zachodnim Brzegu Jordanu gdzie żyją trzy pokolenia Palestyńczyków wypędzonych ze swoich domów w innych częściach kraju. Najstarsi z nich to ofiary masowych wypędzeń dokonanych po 1948 roku przez Izraelczyków. To traumatyczne wydarzenie w trakcie którego dochodziło do pogromów i wypędzeń z wiosek i miasteczek, nosi w tradycji palestyńskiej nazwę Nakba (po arabsku "katastrofa"). Dżenin, obok Strefy Gazy to jedno z największych skupisk uchodźców palestyńskich od dekad.

Bartłomiej Zindulskidrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 października:

1794 - Insurekcja kościuszkowska: po odezwie Berka Joselewicza W Warszawie powstał żydowski pułk do obrony miasta.

1909 - Urodził się Henryk Wachowicz, łódzki działacz socjalistyczny. W 1946 jedyny niekomunistyczny wiceminister Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, potem poseł na Sejm Ustawodawczy.

1918 - Pogotowie Bojowe PPS dokonało w Warszawie skutecznego zamachu na szefa niemieckiej policji politycznej Ericha von Schultzego.

1931 - W Hiszpanii kobiety otrzymały prawa wyborcze.

1936 - Hiszpańska wojna domowa: Rozpoczęła się bitwa o Madryt.

1938 - Wojska hitlerowskie wkroczyły do Czechosłowacji i zajęły tzw. Kraj Sudecki.

1949 - Proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL).

1949 - W Warszawie otwarto dla ruchu odbudowaną po zniszczeniach wojennych ulicę Nowy Świat.

1978 - Na emigracji w Londynie zmarł Adam Ciołkosz, jeden z przywódców PPS.

1985 - Izraelskie lotnictwo zaatakowało siedzibę Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Tunezji. Zbombardowana została osada Hammam asz-Szatt. Zginęło ok. 100 osób.

1989 - W Danii, jako pierwszym kraju na świecie, wprowadzono możliwość zawierania jednopłciowych związków partnerskich.

2006 - Wybory parlamentarne w Austrii wygrali socjaldemokraci z SPÖ, zdobywając 35,3%. Zieloni zajęli 3. miejsce z ponad 11% głosów.

2012 - Zmarł Eric Hobsbawm, wybitny brytyjski historyk marksistowski, członek Brytyjskiej Partii Komunistycznej.


?
Lewica.pl na Facebooku