Pracownicy cywilni policji mówią dość!

[2023-08-13 21:59:34]

Niskie płace, przepracowanie, rosnąca frustracja i rozczarowanie – tak wyglądają nastroje wśród cywilnych pracowników policji. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, może dojść do sytuacji niebezpiecznej dla bezpieczeństwa publicznego.

Większość pracowników cywilnych policji zarabia najniższą krajową. Mowa tu o profesjach wymagających odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, m.in. kierowcach, mechanikach czy księgowych. – Te osoby z łatwością mogą znaleźć lepiej płatną pracę w sektorze prywatnym, więc zjawisko odpływu fachowców staje się coraz poważniejszym problemem. Trzeba być prawdziwym patriotą, żeby pracować za stawki jakie oferuje Polska Policja – mówi Grzegorz Woźniak, przewodniczący Związkowej Alternatywy Pracowników Cywilnych Policji.

Niskie wynagrodzenia sprawiają, że chętnych do pracy jest niewielu. – Są stanowiska, na których wakaty utrzymują się miesiącami – dodaje Woźniak.

Związkowa Alternatywa zwraca uwagę, że niedobory kadrowe przekładają się na obciążenie dodatkowymi obowiązkami pozostałych pracowników, co z kolei wpływa negatywnie na jakość ich pracy i na nastroje wśród personelu.

Czy tak powinno działać silne państwo? Czy zmęczony i przestraszony wizją zapłacenia rachunków pracownik to dobry pomysł na funkcjonowanie Polskiej Policji? – zwraca uwagę Związkowa Alternatywa

Według pracowników problemem jest również bierność największych związków zawodowych, które nie interesują się problemami personelu pomocniczego. – To krótkowzroczna i nieodpowiedzialna postawa. Obowiązkiem każdego związku zawodowego jest walka o poprawę warunków pracy i płacy, ale też trzeba mieć na uwadze, że długotrwałe utrzymywanie się niedoborów kadrowych w policji może doprowadzić do poważnych zagrożeń bezpieczeństwa publicznego. Czas skończyć z niegospodarnością i brakiem szacunku do ludzi. Jeśli Polska Policja ma budzić zaufanie i działać skutecznie, jej personel musi zarabiać godnie – mówi Grzegorz Woźniak. Dlatego Związkowa Alternatywa Pracowników Cywilnych Policji domaga się natychmiastowego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 50%. Jeśli władza wciąż będzie głodzić pracowników cywilnych policji, związek zapowiada, że tuż przed wyborami przystąpi do akcji protestacyjnych.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 października:

1923 - Początek kilkunastudniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1923 - W Hamburgu wybuchło powstanie robotnicze pod przywództwem KPD.

1929 - James Scullin został premierem laburzystowskiego rządu Australii.

1936 - W Hiszpanii utworzono Brygady Międzynarodowe.

1953 - Laos ogłosił niepodległość.

1963 - Państwa członkowskie RWPG powołały Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej.

1964 - Jean-Paul Sartre uhonorowany literacką Nagrodę Nobla.

1971 - W Holandii powstała Partia Socjalistyczna (SP).

1983 - W RFN ponad milion osób wzięło udział w protestach przeciwko zbrojeniom atomowym.

1990 - W Paryżu zmarł Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

2002 - W Niemczech utworzono drugi rząd Gerharda Schrödera.

2011 - Założono centrolewicową partię polityczną Pozytywna Słowenia.

2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.


?
Lewica.pl na Facebooku