Międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International wydała oświadczenie w związku z ostatnimi wydarzeniami w Palestynie. Oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej AI odnosi się zarówno do masakry cywilów dokonanych przez bojowników Hamasu jak i masakr cywilów dokonywanych przez izraelskie wojsko.
“Szokujące zabójstwa i porwania cywilów pokazały wstrząsający brak szacunku dla życia [ludzkiego] i prawa międzynarodowego. Celowe ataki na cywilów i branie zakładników są zbrodniami wojennymi i nie mogą być usprawiedliwiane w żadnych okolicznościach” - zaczyna swoje oświadczenie Amnesty. “Hamas i inne grupy zbrojne muszą skończyć z celowymi atakami na cywilów, ślepym wystrzeliwaniem rakiet i braniem zakładników. Muszą natychmiast uwolnić cywilnych zakładników”.
Organizacja jasno potępia działania Hamasu i innych grup zbrojnych wymierzone w izraelskich cywilów. Domaga się od nich zaprzestania porwań, wystrzeliwania rakiet w kierunku miejscowości i ataków na cele cywilne.
Amnesty International nie pozostawia też jednak suchej nitki na działaniach Izraela. Autorzy zwracają uwagę na izraelską przemoc w ostatnych dniach i wcześniej. Gaza jest bezwzględnie bombardowana z powietrza, ataki zabijają całe rodziny i zrównują z ziemią całe osiedla. Cywile są pozbawieni przez władze izraelskie dostępu do wody, dostaw żywności, prądu i paliwa.
Amnesty pisze, że cywilna ludność Gazy przez ostatnie 16 lat żyła w cieniu nielegalnej izraelskiej blokady. Ta blokada jest “kluczową częścią izraelskiego systemu apartheidu przeciwko Palestyńczykom”. “Stosowana przez władze Izraela zbiorowa odpowiedzialność na mieszkańcach Gazy jest zbrodnią wojenną – jest okrutna i nieludzka” – czytamy w oświadczeniu.
Amnesty przypomina, że palestyńscy cywile nie są odpowiedzialni za zbrodnie Hamasu i innych zbrojnych grup i zgodnie z prawem międzynarodowym izraelskie władze nie mają prawa zadawać cywilom cierpienia za czyny w popełnieniu których nie uczestniczyli.
Amnesty International w swoim oświadczeniu kilkukrotnie określa izraelską politykę wobec Palestyńczyków mianem “systemu apartheidu”. “Palestyńczycy w Gazie są upokarzani, uciskani, segregowani i uwięzieni w ramach trwającej od 16 lat blokady, gdzie powtarzające się, bezprawne ataki przerywają pogarszający się kryzys humanitarny” – czytamy.
“Bezprawne zabójstwa to tylko niektóre z nieludzkich aktów jakich dopuszcza się Izrael w celu utrzymania i wyegzekwiowania swojego systemu apartheidu nad Palestyńczykami”. “Izrael kontroluje granice lądowe, morskie i powietrzne Gazy, jej import i eksport. Dotkliwe i arbitralne restrykcje dotyczące swobody przemieszczania się sprawiają, że 2,2 miliona Palestyńczyków uwięzionych jest na malutkim skrawku ziemi. Dostęp do służby zdrowia został skrajnie ograniczony, w tym dla pacjentów cierpiących na raka”.
Amnesty International wysuwa garść żądań w związku z kryzysem. Wśród nich są między innymi:
- by izraelski rząd i Hamas zaczęli przestrzegać prawa humanitarnego,
- by izraelskie władze zakończyły oblężenie Gazy,
- by izraelskie władze przywróciły dostawy wody, prądu i przepuściły konwoje pomocy humanitarnej do Gazy,
- by izraelski rzad zakończył politykę zbiorowej odpowiedzialności, która stanowi zbrodnię wojenną,
- by izraelski rząd natychmiast zakończył swoją “politykę apartheidu wobec Palestyńczyków”.
Amnesty International chce też by izraelskimi zbrodniami wojennymi oraz działaniami Hamasu wobec cywilów zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) i żeby winni zostali postawieni przed sądem.
Organizacja domaga się też od partnerów Izraela by natychmiast powstrzymali dostawy broni do tego kraju, tak samo jak inne podmioty międzynarodowe nie mogą przesyłać broni dla palestyńskich organizacji zbrojnych.
Amnesty International i inne organizacje praw człowieka, w tym izraelskie, od lat publikują raporty opisujące praktyki apartheidu stosowane wobec Palestyńczyków i określają je jako "zbrodnie przeciw ludzkości". Jeden z raportów w tej sprawie można przeczytać tutaj:
https://www.amnesty.org.uk/press-releases/israel-palestinians-are-living-under-system-apartheid-major-new-report
Na zdjęciu palestyńska dziewczynka na tle zbombardowanych przez Izrael domów. Fot. Amnesty International