OPZZ wzywa do zerwania współpracy wojskowej z Izraelem

[2023-11-18 11:37:54]

W związku z zatrważającą skalą cierpienia Palestyńczyków i drastycznie rosnącą liczbą cywilnych ofiar izraelskiego bombardowania Strefy Gazy, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych - OPZZ wystąpiło z apelem do władz RP o zerwanie współpracy wojskowej z Izraelem.
"Kierując się wartościami przyświecającymi reprezentowanemu przez nas ruchowi związkowemu – wolności i równości wszystkich ludzi oraz ich prawa do życia w pokoju – solidaryzujemy się z apelem palestyńskich związków zawodowych o położenie kresu wsparciu i legitymizacji izraelskich ataków na ludność palestyńską" - czytamy na wstępie apelu.

"Wzywamy władze RP do zerwania współpracy wojskowej z Izraelem do momentu przerwania bombardowań Strefy Gazy i podejmowanych innych działań zbrojnych przeciw palestyńskim cywilom oraz przystąpienia przez władze izraelskie do rzeczywistego procesu pokojowego z Palestyńczykami. Nie możemy milczeć w obliczu tysięcy ofiar bombardowań, w tym wielu dzieci, równania z ziemią całych dzielnic mieszkalnych, potęgowania katastrofy humanitarnej poprzez odcinanie dostaw paliwa, elektryczności, wody, żywności i środków medycznych oraz w obliczu przymusowych przesiedleń setek tysięcy ludzi mających znamiona czystki etnicznej. Dość już śmierci niewinnych ludzi jakiejkolwiek narodowości!" - piszą związkowcy.

Duża część mediów i polityków zachodnich sugeruje, że przyczyną rozpoczęcia bombardowań Gazy był atak bojowników Hamasu z 7 października. Przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, przypomniał niedawno, że atak ten "nie wydarzył się w próżni" a jego faktyczną, długotrwałą przyczyną jest trwająca od dekad okupacja ziem Palestyńskich przez Izrael.

OPZZ pisze w swoim oświadczeniu, że "Pokój między ludźmi różnych wyznań i narodowości jest możliwy. Czas zakończyć spiralę przemocy, czego podstawowym warunkiem jest położenie kresu kolonializmowi, okupacji i apartheidowi, z którymi od dziesięcioleci mierzą się Palestyńczycy".

OPZZ nie jest jedyną organizacją związkową zabierającą głos w sprawie Gazy. Oświadczenie domagające się natychmiastowego zawieszenia broni wystosowały także największe międzynarodowe organizacje związkowe zrzeszające setki central związkowych z całego świata, w tym Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych - ICTU czy Światowa Federacja Związków Zawodowych - WFTU.

7 października doszło do ataku bojowników Hamasu i innych grup ruchu oporu na położone w pobliżu granicy ze Strefą Gazy miejscowości, kibuce i koszary wojskowe. W dniu ataku zginęli zaróno żołnierze jak i cywile. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Prawicowy rząd Izraela podaje liczbę około 1200 osób (wcześniej podawano liczbę ponad 1300 osób, którą uznano teraz za zawyżoną). Izraelskie media podają, że zidentyfikowano około 950 osób. Bojownicy uprowadzili też ponad 200 osób do Gazy.

Izrael odpowiedział nalotami dywanowymi na Gazę, zrównując z ziemią całe osiedla mieszkalne, szkoły, bombardując szpitale, urzędy i inne cele cywilne, za każdym razem usprawiedliwiając to atakowaniem "celów Hamasu".
W wyniku bombardowań zginęło już blisko 12 tysięcy Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci. 27 tysięcy osób zostało rannych i mowa tu o obrażeniach takich jak urwane nogi, ręce, okaleczone inne części ciała.

Według międzynarodowych organizacji pomocowych, w tym ONZ, w Gazie od izraelskich bombardowań co dziesięć minut ginie dziecko.
Zarówno bombardowania jak i przymusowe wysiedlenia ludności cywilnej w liczbach przekraczających 1 600 000 osób, stanowią zbrodnię wojenną, podobnie jak blokowanie przez Izrael dostępu do pitnej wody, żywności, energii i innych niezbędnych do życia środków.

Eksperci ONZ zwracają uwagę, że płynące ze strony rządu Izraela wezwania w rodzaju "drugiej Nakby" czy "zniszczenia narodu palestyńskiego poprzez okupację", w połączeniu z faktycznymi działaniami armii, określać już można mianem ludobójstwa.


Bartłomiej Zindulski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


3 stycznia:

1855 - W Woolwich urodził się Hubert Bland, angielski socjalista, współzałożyciel Towarzystwa Fabiańskiego.

1870 - W Drohobyczu urodził się Herman Lieberman, polityk PPS, skazany w procesie brzeskim, minister sprawiedliwości w rządzie Wł. Sikorskiego.

1883 - W Londynie urodził się Clement Attlee, polityk Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w latach 1945-1951; dokonał częściowej nacjonalizacji przemysłu.

1891 - W Berlinie ukazał się pierwszy numer "Gazety Robotniczej" - organu polskich socjalistów.

1923 - W Lipnicach zmarł Jaroslav Hašek, czeski pisarz, autor "Przygód dobrego wojaka Szwejka". W 1918 wstąpił do Armii Czerwonej i zbliżył do ideologii komunistycznej.

1929 - W Piotrkowie Trybunalskim od kul bojówkarza PPS d. Frakcji Rewolucyjnej zginął sekretarz Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS Teofil Jaszkowski.

1945 - Krajowa Rada Narodowa podjęła decyzję o odbudowie Warszawy.

1946 - Krajowa Rada Narodowa wydała ustawę o nacjonalizacji przemysłu.

1961 - USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą.

1961 - Na plantacji bawełny w Baixa de Cassanje w Portugalskiej Afryce Zachodniej (obecnie Angola) rozpoczął się strajk chłopów domagających się od władz kolonialnych poprawy warunków pracy.

2013 - Rozwiązała się, powiązana z ETA i zdelegalizowana w 2003, baskijska partia polityczna Batasuna.

2020 - Oliwer Spasowski z Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) został premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku