Gaza: Izraelskie wojsko strzela do bezbronnych cywilów

[2023-12-18 02:40:26]

Przedstawiciele izraelskiego ministerstwa obrony zapowiedzieli rozpoczęcie dochodzenia po tym jak wyszło na jaw, że żołnierze izraelskiej armii omyłkowo zabili trzech obywateli Izraela porwanych do Strefy Gazy po ataku Hamasu z 7 października.

W piątek 15 grudnia w dzielnicy Szedżaija w mieście Gaza, w trakcie ataku izraelskiej armii na budynki mieszkalne i walki z palestyńskimi bojownikami, z jednego z budynków wyszło trzech izraelskich zakładników przebywających w niewoli Hamasu od 7 października. Nie jest jasne, czy zostali uwolnieni przez Hamas, czy pozostawieni sami z innego powodu. Mężczyźni byli bez koszul i powiewali białą flagą, żeby było jasne, że są cywilami i nie są uzbrojeni. Jak już wiemy, krzyczeli w stronę żołnierzy po hebrajsku, że są Izraelczykami. Izraelscy żołnierze zabili najpierw dwóch z nich a jednego ranili. Ranny cywil rzucił się do ucieczki ale dosięgły go kule innych żołnierzy izraelskich.

W rozmowie z BBC, wysokiej rangi doradca premiera Benjamina Netanjahu i były ambasador Izraela w Wielkiej Brytanii, Mark Regev mówił, że przeprowadzone zostanie dochodzenie, gdyż strzelający do cywilów żołnierze złamali zasady działania izraelskiej armii. Zabójcy nie zostaną jednak ukarani a armia “otoczy ich opieką”, gdyż “takie sytuacje się zdarzają podczas wojny”. Zabici mężczyźni byli w wieku 25, 26 i 28 lat i pochodzili z kibuców Nir Am i Kfar Aza .

Tragedia wzbużyła opinią publiczną w Izraelu. Na ulice wyszły setki demonstrantów domagających się od izraelskiego rządu natychmiastowego podjęcia rozmów na temat uwolnienia pozostałych zakładników. Dotychczasowe wezwania do zwiększenia starań w kierunku wynegocjowania powrotu zakładników były ignorowane przez skrajnie prawicowy rząd. Wiele osób nie rozumie logiki stojącej za polityką władz, które chcąc odbić zakładników, bombardują miejsca w których mogą się oni znajdować.

Obserwatorzy zwracają uwagę na to, że armia przyznała się do zabicia cywilów dopiero wtedy, gdy zginęli obywatele Izraela. Gdy zabijani byli Palestyńczycy armia utrzymywała, że to bojownicy Hamasu. Sprzyjająca Izraelowi zachodnia opinia publiczna akceptowała te tłumaczenia. Sytuacja z zabitymi Izraelczykami pokazuje, że izraelskie wojsko zabija cywilów nawet w sytuacji gdy jest jasne, że są bezbronni i nawet w sytuacji gdy powiewają białą flagą. Jest to dowód na to, że zapewnienia izraelskiej armii o tym, że nie strzela do cywilów są nieprawdziwe.

Uwagę zwraca zachowanie trzech izraelskich zakładników przed śmiercią. Jak się wydaje, nawet oni nie wierzyli w to, że izraelscy żołnierze oszczędzają cywilów i dlatego, na wszelki wypadek, rozebrali się do pasa, powiewali białą flagą i wołali po hebrajsku. Nie można wykluczyć, że przebywając przez dwa miesiące na terenie Gazy, byli wcześniej świadkami takich zbrodni i wiedzieli czego sie spodziewać po “swojej” armii.

Do tragedii doszło w czasie, gdy liczba zabitych przez IDF Palestyńczyków w Gazie przekroczyła 19 tysięcy, w większości kobiet i dzieci. Strefa Gazy jest niemal zrównana z ziemią a ekstremistyczne elementy skrajnie prawicowe związane z partiami rządzącymi Izraelem, nie ukrywają, że chcą wypędzenia Palestyńczyków z Gazy na półwysep Synaj. Sam premier Netanjahu zaprzecza by były takie plany. Związany jest jednak umową koalicyjną ze skrajnymi partiami rasistowskimi, które w swoich programach mają zajęcie przez Izrael wszystkich ziem Palestyny.

Ponad dwa miliony ludzi wypędzono z ich domów i zagnano na południe Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem. Choć Izrael zapewniał, że ten teren jest bezpieczny dla cywilów, każdego dnia giną tam cywile od izraelskich bomb. Izraelska blokada strefy powoduje stały brak żywności, lekarstw, pitnej wody, sprzętu medycznego i innych niezbędnych do życia dóbr.

Izraelska organizacja praw człowieka B'tselem, która określa państwo Izrael mianem “reżimu apartheidu”, wprost pisze o akcji Izraela w Gazie, że “Prowadząc przestępczą politykę bombardowań, Izrael nie walczy przeciwko Hamasowi, lecz przeciwko cywilom”.

Kilka dni temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przygniatającą większością głosów przegłosowało rezolucję wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Celem miało być powstrzymanie dramatycznej sytuacji w której każdego dnia od izraelskich kul i bomb ginie w Gazie kilkuset Palestyńczyków. Rezolucję zawetowały Stany Zjednoczone.

Bartłomiej Zindulskidrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


5 marca:

1808 - Urodził się Szymon Konarski, uczestnik powstania listopadowego, zwolennik równości społecznej i majątkowej ludzi, przeciwnik hierarchii kościelnej, w 1839 r. rozstrzelany przez Rosjan za działalność w radykalnych stronnictwach.

1871 - W Zamościu urodziła się Róża Luksemburg; działaczka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego ruchu robotniczego.

1901 - W Gwoźnicy urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1905 - W Warszawie rozpoczął swe obrady VII Zjazd PPS, który uznał wydarzenia w Królestwie za część składową rewolucji rosyjskiej. Zjazd utworzył Organizację Bojową PPS i powołał Wydział Bojowy jako jej kierownictwo.

1918 - Urodził się James Tobin, amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla, twórca idei opodatkowania międzynarodowego obrotu kapitałowego.

1922 - Urodził się Pier Paolo Pasolini, włoski pisarz, poeta i reżyser filmowy o lewicowych poglądach politycznych.

1931 - Powstała Komunistyczna Partia Wenezueli (PCV).

1937 - Wspólne posiedzenie CKW PPS i Wydziału Wykonawczego KCZZ. Uchwalono oświadczenie przeciwko programowi OZN.

1938 - Wojna domowa w Hiszpanii: rozpoczęła się bitwa koło przylądka Palos.

1970 - Wszedł w życie międzynarodowy układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

2000 - Zmarła Roma Mitchell, australijska prawniczka, pierwsza kobieta, która została sędzią w Australii (a później pierwszą kobietą gubernatorem Południowej Australii).

2013 - Zmarł Hugo Chavez, długoletni przywódca Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku