Wielkie powodzie na Śląsku i w Europie Środkowej

[2024-09-20 23:11:03]

W dniach 15-17 września Polskę południowo-zachodnią, to jest województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie objęły gwałtowne opady deszczu w wysokości 100-250 mm. Najwyższe opady objęły pogranicze polsko-czeskie, w tym zwłaszcza Sudety. Znaczące opady, w rezultacie przechodzenia niżu genueńskiego objęły również Słowenię, Austrię i wschodnie Czechy. W Polsce największe straty odnotowano w miejscowościach Kotliny Kłodzkiej (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko) oraz niżej, w województwie opolskim, głównie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej (Nysa, Lewin Brzeski) oraz Białej i Osobłogi (Głuchołazy, Prudnik). Ogromna fala powodziowa, której skutkiem było zalanie znacznej części czeskiej Ostrawy, po stronie polskiej nie wyrządziła dużych szkód, jeśli chodzi o główny bieg Odry (poza ujściem Nysy Kłodzkiej, jak na razie, gdzie zalane zostało kilka wsi). Fala na Odrze została w istotny sposób spłaszczona dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny, który posiada znaczące rezerwy gromadzenia wód powodziowych, m.in. z uwagi na to, że pełni wyłącznie funkcje przeciwpowodziowe, będąc zbiornikiem suchym przez większość czasu. Mniejsze straty powodziowe odnotowano także w biegu rzek Bóbr i Kwisa. Podtopienia objęły choćby Jelenią Górę oraz Szprotawę i Żagań w województwie lubuskim. Na Odrze fala powodziowa minęła bezpiecznie Wrocław i kieruje się ku Brzegowi Dolnemu, Ścinawie, Głogowowi i Nowej Soli, gdzie przewiduje się wystąpienie stanów alarmowych i lokalne podtopienia. Poniżej, na Odrze, mają wystąpić jedynie stany ostrzegawcze.

Poza Polską, spora fala powodziowa występuje na Dunaju, dokąd spływają olbrzymie masy wody z austriackich Alp i części Wyżyny Czeskiej. Podtopienia odnotowano także na Węgrzech, choćby w okolicach Budapesztu. W Polsce, w rezultacie powodzi zginęło 7 osób, zostało zniszczonych co najmniej 3 mosty, zalanych lub uszkodzonych wiele budynków, szczególnie w zlewisku Nysy Kłodzkiej, a podtopionych jest około 20 wsi. Rząd zapowiedział pomoc dla powodzian. Wojsko pomaga samorządom w porządkowaniu miast i wsi o zniszczonej lokalnej infrastrukturze. Premier Donald Tusk organizuje codziennie konferencje prasowe w sprawie powodzi, przebywając od kilku dni na Dolnym Śląsku, starając się koordynować i nadawać ton organizacji oczyszczania i odbudowy terenów dotkniętych przez powódź.

Tomasz Rysz




drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


5 grudnia:

1907 - W Hłuszkach urodziła się Alina Centkiewicz, pisarka, 1946-50 wiceprzewodnicząca Ligi Kobiet, członkini TPD. W 1958 jako szósta kobieta na świecie stanęła na Antarktydzie.

1915 - Powstało Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", lewicowa partia chłopska.

1925 - Zmarła Wilhelmina Drucker, jedna z pierwszych holenderskich feministek, działaczka społeczna, sufrażystka i pisarka.

1929 - Powołano Centrolew.

1972 - Gough Whitlam z Australijskiej Partii Pracy został premierem Australii.

2005 - W Wielkiej Brytanii wszedł w życie Civil Partnership Act i zarejestrowano pierwszy związek partnerski pary homoseksualnej.

2012 - Zmarł Oscar Niemeyer, brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, komunista.

2013 - Zmarł Nelson Mandela, wybitny południowoafrykański polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat pokojowej Nagrody Nobla.


?
Lewica.pl na Facebooku