Turcja: Burmistrz Stambułu zatrzymany

[2025-03-19 19:55:37]

Burmistrz Stambułu Ekrem İmamoğlu został w środę rano zatrzymany w związku z zarzutem dotyczącym domniemanej korupcji i powiązań z terroryzmem. Dzień wcześniej Uniwersytet Stambulski anulował jego dyplom. Wykształcenie wyższe jest w Turcji niezbędne, by ubiegać się o fotel prezydenta. Oprócz İmamoğlu zatrzymano około stu osób.

Opozycyjna, centrolewicowa Republikańska Partia Ludowa (CHP), której członkiem jest İmamoğlu określiła jego zatrzymanie jako zamach stanu przeciwko następnemu prezydentowi Turcji. Ostatnie sondaże dawały mu ok. 45% poparcia.

İmamoğlu, który jest burmistrzem Stambułu od 2019 r., w odręcznej notatce, udostępnionej w mediach społecznościowych po zatrzymaniu, napisał, że turecki naród odpowie na kłamstwa, spiski i pułapkize strony tych, którzy kradną wolę ludu.

ndz, wch


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku