Zmarł papież Franciszek

[2025-04-28 20:57:07]





















21 kwietnia br. po długiej chorobie zmarł w wieku 88 lat zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego i suweren Państwa Watykan - papież Franciszek, pełniący tę funkcję w latach 2013-2025 (jako następca Benedykta XVI). Wcześniej był znany jako Jorge Bergoglio, duchowny i kardynał argentyński, jezuita.
Jako papież był kojarzony z podejmowanymi próbami reform wewnętrznych i częściowej liberalizacji nauczania Kościoła, w kwestiach takich jak np. wstępnie przyjęte w niektórych krajach błogosławienie par jednopłciowych, umożliwienie rozwodnikom dostępu do komunii, zwiększenie przejrzystości finansów kościelnych czy rozliczenie i założone przeciwdziałanie skandalom pedofilskim. Jednocześnie zachowywał mocno konserwatywne stanowisko m.in. w sprawie praw reprodukcyjnych kobiet. Zasłynął z radykalnie pacyfistycznych/antymilitarystycznych poglądów - nawoływań do powszechnego rozbrojenia i wyraźnego odejścia od wielowiekowej kościelnej doktryny "wojny sprawiedliwej" (porównaj - encyklika "Fratelli Tutti"), apeli o sprawiedliwość społeczną, przyjmowanie imigrantów i uchodźców oraz pomoc ubogim. Wiele uwagi poświęcał także tematyce dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz ochronie klimatu. Afirmację skromności i ubóstwa wiązał z postawą swojego imiennika - Franciszka z Asyżu. W sferze zarządzania i organizacji wewnętrznej Kościoła rzymskokatolickiego promował i realizował model tzw. synodalności - opartej na wielopziomowych konsultacjach istotnych i budzących kontrowersje kwestii zarówno z klerem, jak i z osobami świeckimi przynależącymi do Kościoła.

Próby reform i różnorodne wypowiedzi Franciszka wielokrotnie spotykały się z dwuznacznymi ocenami zarówno w samym Kościele (gdzie napotykały na opór zwłaszcza ze strony frakcji konserwatywnych hierarchów), jak również wśród świeckich i polityków różnych opcji. Niekiedy zarzucano mu brak konsekwencji w realizacji oczekiwanych reform - np. w sprawie ograniczenia obligatoryjnego celibatu duchownych czy zwiększenia uczestnictwa kobiet w liturgii kościelnej, co z drugiej strony było postrzegane i tłumaczone jako chęć uniknięcia ewentualnej schizmy. Jako kontrowersyjne były także oceniane niektóre wypowiedzi Franciszka, jakie padły w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Bywał niekiedy określany jako papież "lewicujący", a sam w jednej z wypowiedzi medialnych określił siebie jako "komunistę w znaczeniu socjologicznym", ze względu na troskę i wsparcie, jakim starał się otaczać osoby ubogie i wykluczone.

Po śmierci Franciszka m.in. premier Hiszpanii Pedro Sanchez (PSOE) ogłosił w tym kraju 3-dniową żałobę, którą w Polsce zarządzono na dzień papieskiego pogrzebu.

26 kwietnia br. miały miejsce uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka w Watykanie, podczas których prowadzący je kardynał Giovanni Battista Re przypomniał o przesłaniu jego pontyfikatu, mówiąc m.in. o "budowaniu mostów zamiast murów" oraz pokoju między narodami. Zaadresował te słowa do licznie przybyłych do Watykanu świeckich polityków, ale i kardynałów z całego świata.

Na 7 maja br. zaplanowano rozpoczęcie konklawe, podczas którego zostanie wybrany następca Franciszka I.

John Paul


fot. Facebook


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku