
Pierwszomajowe obchody Święta Pracy w Łodzi
[2025-05-02 15:09:15]
1 Maja w Łodzi odbyły się ogólnokrajowe obchody święta pracowników w Polsce. Kilkaset osób przemaszerowało z pasażu Schillera ulicą Piotrkowską na Stary Rynek. Wybór Łodzi w tym roku, zamiast Warszawy, był motywowany 120-tą rocznicą Rewolucji 1905 roku. Na łódzkie obchody pierwszomajowe przybyli liczni politycy, przede wszystkim z Nowej Lewicy: Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu RP i kandydatka Lewicy na prezydenta Polski, Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RP i współprzewodniczący Nowej Lewicy, Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Agnieszka Dziemianowicz - Bąk, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Ze strony Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, współorganizatora obchodów, obecny był jego przewodniczący - Piotr Ostrowski. Ponadto, w obchodach uczestniczyli liczni posłowie, senatorzy, przedstawiciele OPZZ, działacze partii lewicowych, jak i przedstawiciele łódzkich i ogólnopolskich organizacji społecznych i związkowych, a także ich sympatycy.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że Łódź to szczególne miasto, jeśli chodzi o tradycje robotnicze, rewolucyjne i lewicowe. 120 lat temu łódzcy robotnicy powstali, aby zrywem i buntem zaprotestować przeciwko wyzyskowi i za godnymi warunkami pracy i płacy. Nawiązał do tego łódzki polityk Nowej Lewicy – Tomasz Trela. „Wiemy, co wydarzyło się 139 lat temu w Chicago, o co walczyli robotnicy. Wtedy ośmiogodzinny dzień pracy, godna płaca były marzeniem. Dla lewicy najważniejszy jest człowiek, a dla człowieka najważniejsza jest praca. Dzisiaj ośmiogodzinny dzień pracy to niemal standard, dzisiaj Lewica walczy o coś więcej - o czterodniowy tydzień pracy” - mówił wiceprzewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.
Głos zabrała również Magdalena Biejat, kandydatka na prezydenta RP. Jak mówiła: „ Dzisiaj partie ścigają się o to, kto zrobi kolejne prezenty przedsiębiorcom, my stoimy po stronie pracowników. Kiedy politycy opowiadają, że 30 milionów obywateli jest na garnuszku przedsiębiorców, my mówimy: to z pracy bierze się dobrobyt, to praca pracowników etatowych przynosi nam wzrost gospodarczy. Usłyszeliśmy, że wprowadzając pilotaż skrócenia czasu pracy, dzięki któremu będziecie pracować wydajniej i mieć więcej czasu dla siebie, rodziny, chcemy zamordować polską gospodarkę. To jest skandal. Nie damy się zakrzyczeć, wmówić, że dbanie o pracowników, godne warunki pracy, odpoczynek komukolwiek zagraża”. Zapowiedziała również, że Lewica nie zgodzi się na "uśmieciowienie" rynku pracy. Wspomniała również o wywalczeniu przez parlamentarną Lewicę rekordowej podwyżki płacy minimalnej, projektu renty wdowiej, dodatków dla pracowników socjalnych oraz wsparcia dla rodziców wcześniaków.
Po pochodzie na Piotrkowskiej, obchody 1 Maja przeniosły się na Stary Rynek. W tym miejscu powstało miasteczko OPZZ. Odbywały się tam debaty, m.in. na temat polityki gospodarczej, emerytur, zasiłków macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich. W spotkaniu wzięli również udział eksperci ww. centrali związkowej i wielu instytucji, w tym Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Instytutu Medycyny Pracy.
Tomasz Rysz
https://expressilustrowany.pl/pochod-ulica-piotrkowska-miasteczko-na-starym-rynku-tak-sie-swiecil-1-maja-w-lodzi/ar/c1p2-27523113
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
21 czerwca:
1812 - W Bonn urodził się Mojżesz Hess, niemiecko-żydowski filozof, jeden z prekursorów socjalizmu.
1905 - Urodził się Jean-Paul Sartre, związany z lewicą powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Rozwinął własną wersję socjologii marksistowskiej.
1913 - Urodził się Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.
1914 - Zmarła Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
1918 - Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny. Twórca idei socjalizmu bezpaństwowego. Zwolennik kooperatyzmu.
1922 - Urodził się Joseph Ki-Zerbo, historyk i polityk z Burkina Faso, w 1994 założył Partię Demokracji i Postępu/Partię Socjalistyczną.
1938 - W Warszawie otwarto I Kongres Pracy Społeczno-Obywatelskiej Kobiet z udziałem 40 organizacji kobiecych z całego kraju.
1940 - W nocy z 20 na 21 czerwca masowe egzekucje więźniów politycznych w podwarszawskich Palmirach. Rozstrzelany został m.in. działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski.
1985 - Zmarł Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP)
1996 - Stoczniowcy demonstrowali w Warszawie przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.
2004 - W wyniku rozłamu Komunistycznej Partii Kazachstanu powstała Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu
?