Urugwaj: José Mujica nie żyje

[2025-05-14 15:16:25]

13 maja, w wieku 89 lat, zmarł José Mujica, lewicowy prezydent Urugwaju w latach 2010-15. W kraju nazywano go "Pepe", a na świecie mówiono o nim, że był najbiedniejszym prezydentem na świecie.

Urodził się w 1935 r. w rodzinie rolników na obrzeżach Montevideo. Naukę przerwał jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej. Wstąpił do lewicowej organizacji Tupamaros, która w latach 60. i 70. XX w. prowadziła w kraju walkę partyzancką z prawicowymi władzami. Po przewrocie wojskowym w 1973, aresztowany i osadzony w więzieniu wojskowym. W sumie w ciągu całego życia spędził w więzieniu niemal 15 lat.

W 1985 r., po przywróceniu w kraju rządów demokratycznych, został zwolniony z więzienia na mocy powszechnej amnestii dla więźniów politycznych.

W drugiej połowie lat 80. XX w. został członkiem Movimiento de Participación Popular (MPP, Ruch Powszechnego Uczestnictwa), partii politycznej, która stała się największą frakcją lewicowej koalicji Szeroki Front (FA, Frente Amplio).

W 1995 objął fotel deputowanego w Izbie Reprezentantów, a w 1999 został senatorem. W wyborach parlamentarnych w 2004 uzyskał reelekcję w Senacie. Nie objął jednak urzędu, gdyż prezydent Tabaré Vázquez mianował go ministrem hodowli zwierząt, rolnictwa i rybołówstwa w swoim gabinecie. W 2008 zrezygnował ze stanowiska ministra i objął ponownie mandat senatora

Został wybrany prezydentem w 2010 r. Miał wówczas 74 lata, co wielu uznawało za zbyt zaawansowany wiek. Zjednał sobie jednak sympatię wyborców prostym i bezpretensjonalnym sposobem bycia. Na swojej małej farmie hodował wraz z żoną Lucíą Topolansky warzywa i kwiaty. Często łamał protokół, stronił od garnituru, odznaczał się dosadnym językiem. Pełniąc urząd prezydenta jeździł starym garbusem i jadał w restauracjach razem z robotnikami.

Wprowadził w Urugwaju tanie mieszkania dla najbiedniejszych, małżeństwa tej samej płci oraz prawo kobiet do aborcji. Wspierał takżę legalizację państwowego handlu marihuaną.

Po odejściu z urzędu pozostał aktywny politycznie. Pełnił funkcję senatora, pojawiał się na inauguracjach kolejnych prezydentów w Ameryce Łacińskiej. Wspierał kandydaturę obecnego prezydenta kraju Yamandú Orsiego.

15 maja prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva i jego chilijski odpowiednik Gabriel Boric przybędą do stolicy Urugwaju, aby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych.

oprac. wch


fot. www.gub.uy/presidencia/


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku