Strajk generalny w Nigerii

[2002-01-17 02:11:22]

W Nigerii trwa strajk generalny proklamowany przeciwko podwyżce cen paliw. Przywódcy związkowi postanowili kontynuować protest, rzucając wyzwanie rządowi i sądom, które strajk uznają za nielegalny.

Władze aresztowały kilkunastu liderów związkowych, w tym przywódcę Nigeryjskiego Kongresu Pracy Adamsa Oshiomole. W trakcie jego zatrzymania doszło do utarczek związkowców z policją, która użyła gazu łzawiącego.

W największym mieście kraju Lagos miały miejsce zamieszki. W stolicy Abudży policja rozproszyła tłumy, które usiłowały zablokować urzędników w ich biurach.

Protestujący zapowiadają, że akcja nie zakończy się, jeśli rząd nie spełni ich postulatów. Domagają się zawieszenia podwyżek cen ropy i benzyny o 18%, które rząd uzasadnia koniecznością "uzdrowienia" branży petrochemicznej przed jej zamierzoną prywatyzacją. Choć Nigeria jest jednym z największych producentów ropy na świecie, to - według danych rządowych - popyt dwukrotnie przewyższa podaż, którą hamuje przestarzała technologia dominująca w przemyśle naftowym. Import paliw objętych dopłatami rządowymi kosztuje Nigerię 2 miliardy dolarów rocznie.

Związkowcy i wspierający ich antyglobaliści zarzucają rządowi, że ulega presji zachodnich wierzycieli. Zagraniczne instytucje finansowe od zaprzestania rządowego sybsydiowania rynku paliw uzależniają renegocjacje 30-miliardowego długu Nigerii.

Już w czerwcu 2000 r. prezydent Obasanjo zapowiadał podwyżkę cen ropy i benzyny o 50 proc., ale musiał się wycofać po pięciodniowym strajku generalnym i zablokowaniu handlowych dzielnic Lagos przez wznoszącą barykady młodzież. Tym razem rząd zmienił swą taktykę: wiadomość o podwyżce ogłoszono z miesięcznym wyprzedzeniem, a nie znienacka jak półtora roku temu. Kongres Pracy jednak już tydzień temu dał rządowi 7-dniowe ultimatum na wycofanie się z podwyżek. Na deklaracje rządowe, na przemian wzywające do spokoju i grożące represjami dla protestujących, liderzy związków odpowiadali: "Nie chodzi tylko o podwyżkę cen paliw. Rzecz w tym, by zyski nie były zbijane kosztem ubożenia całych rzesz Nigeryjczyków".

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku