USA: odrzucony pozew przeciw Polsce

[2002-06-25 12:53:47]

Edward Korman, sędzia federalny Nowego Jorku, odrzucił głośny pozew przeciwko rządowi RP złożony przez byłych żydowskich właścicieli nieruchomości w Polsce, którzy domagali się zwrotu majątków bądź finansowej rekompensaty za ich utracenie.

W liczącym 40 stron orzeczeniu sędzia uznał, że prawo międzynarodowe zabrania pozywania rządu obcego państwa przed sąd amerykański. Podkreślił, że u podstaw jego decyzji legły względy proceduralne, a nie merytoryczna ocena zarzutów stawianych przez powodów. - W świetle prawa rząd RP nie może być pozywany w USA - uznał Korman w konkluzji uzasadnienia. Jednocześnie sędzia zaznaczył: - Oddalenie pozwu nakłada na Rzeczpospolitą Polską obowiązek sprawiedliwego uregulowania roszczeń w nim wysuniętych, gdyż to właśnie polskie władze są kompetentne rozwiązać problem reprywatyzacji mienia żydowskiego.

Pozew w sądzie na Brooklynie złożono trzy lata temu. Jedenastu powodów twierdziło w imieniu kilku tysięcy byłych właścicieli nieruchomości, że nie po wojnie nie pozwolono im wrócić do Polski i odzyskać domów w Warszawie, Krakowie i innych miastach. Reprezentujący ich prawnicy argumentowali, że Polska bezprawnie zawłaszczyła majątki żydowskie pod pretekstem, że zostały one porzucone.

Byli właściciele oraz ich prawnicy Melvin Urbach i Edward Klein oskarżali władze PRL o świadome prowadzenie antysemickiej polityki, zmierzającej do wywłaszczenia Żydów. "Pozew, z uwagi na agresywny język, zyskał duży rozgłos zarówno u nas, jak i w Ameryce. M.in. pod wpływem krytyki mediów prawnicy złagodzili później jego wymowę" - napisał w "Gazecie Wyborczej" Bartosz Węglarczyk, nowojorski korespondent dziennika. Politycy, którzy zaangażowali się w tę sprawę, grozili sankcjami wobec polskich firm działających na amerykańskim rynku; pojawiły się wezwania do bojkotu, wypowiedzenia umów najmu etc.

Polski rząd od początku stał na stanowisku, że nasz kraj chroni immunitet suwerenności zagwarantowany przez prawo amerykańskie. Ponadto polskie prawo pozwala byłym właścicielom dochodzić swych roszczeń w polskich sądach. Sędzia Korman podzielił tę opinię, odrzucając argumentację rzeczników powodów, że rząd polski utracił immunitet, bowiem "postępował z naruszeniem podstawowych norm humanitarnych".

Od decyzji Kormana przysługuje apelacja, ale zdaniem obserwatorów szanse na jej powodzenie są nikłe. Według informacji "Rzeczpospolitej" adwokaci reprezentujący powodów najpewniej złożą odwołanie do Sądu Apelacyjnego lub wystąpią z nowymi pozwami przeciwko prywatnym firmom użytkującym w Polsce mienie należące niegdyś do Żydów.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 września:

1904 - W Krakowie rozpoczął obrady IX Kongres PPSD, który uchwalił rezolucję o braterstwie i sojuszu z PPS i PPS zaboru pruskiego.

1946 - Niemcy: Rozpoczęło się ogłaszanie wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

1987 - Mohammad Nadżibullah (LDPA) został prezydentem Afganistanu.

1994 - Tomi'ichi Murayama z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Japonii.


?
Lewica.pl na Facebooku