Niemcy:Studenci przeciw prywatyzacji uniwersytetów

[2002-07-09 15:21:06]

W Niemczech cały czas trwają protesty przeciwko prywatyzacji i "korporatyzacji" uniwersytetów. Masowe akcje rozpoczęły się wiosną w Nadrenii-Westfalii (najliczniejszym landzie) i szybko rozprzestrzeniły się na inne miasta, m.in. Berlin, Hamburg, Monachium, Dusseldorf.
Protesty są odpowiedzią na próby wprowadzenia opłat za studia (pomimo już istniejących "ukrytych" opłat, władze rozważają wprowadzenie kolejnych, tym razem "oficjalnych"), oraz planowaną reformę edukacji wg porozumień GATS. Zapowiedź wprowadzenia opłat została uznana za pierwszy krok w celu realizacji postanowień traktatu, mający w przyszłości doprowadzić do całkowitej zmiany sposobów finansowania placówek edukacyjnych (zaniechanie dopłat rządowych na rzecz opłat bezpośrednich) oraz pełnej liberalizacji sektora usług edukacyjnych.

W myśl układu GATS edukacja (i inne usługi publiczne) jest takim samym towarem jak każdy inny i powinna bezwzględnie podlegać zasadom konkurencji rynkowej. Zarówno rządy poszczególnych państw Unii Europejskiej, jak i poszczególne organy wspólnoty, zwłaszcza Komisja Europejska, z entuzjazmem odnoszą się do założeń GATS i zapowiadają szereg reform w kierunku pełnej liberalizacji sektora usługowego.

Akcje protestacyjne studentów niemieckich są częścią masowego ruchu, skierowanego przeciwko prywatyzacji sektora edukacyjnego i ogólnie przeciwko realizacji postanowień GATS (podobnie jak np. międzynarodowe warsztaty nt. przyszłości edukacji w Europie i na świecie zorganizowane podczas kontr-szczytu w Sewilli); podobne działania zostały podjęte wcześniej w każdym z państw-członków UE i prawdopodobnie będą kontynuowane.

Jakub Grzegorczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku