Włochy: Groźby NTA

[2002-07-21 16:07:27]

We Włoszech nasilają się groźby pod adresem rządzących polityków ze strony członków skrajnie lewackich organizacji terrorystycznych. W ostatnich dniach redakcje dwóch włoskich dzienników otrzymały listy z pogróżkami pod adresem ściśle określonych polityków koalicji rządowej.

Korespondencja podpisana jest przez członków Terytorialnych Komórek Antyimperialistycznych (Nuclei Territoriali Antimperialisti - NTA). Organizacja ta nawiązuje do ideologii skrajnie lewicowej terrorystycznej organizacji Czerwonych Brygad, która to była szczególnie aktywna we Włoszech w latach siedemdziesiątych minionego stulecia.

Członkowie NTA, podpisujący się charakterystyczną dla Czerwonych Brygad pięcioramienną gwiazdą, w przesłanych pocztą listach do redakcji dzienników "Il Mattino di Padova" i "Gazzetta del Mezzogiorno" wzywają do walki przeciwko rządom koalicji Silvio Berlusconiego.

NTA dało się poznać z głoszenia haseł „sprawiedliwego dialektycznego kryterium umacniania autonomii klasowej w opozycji do projektów imperialistycznego państwa”. Organizacja wzywa więc do ”walki przeciwko antyproletariackim i kontrrewolucyjnym planom nowego modelu społeczno-ekonomicznego, zakładającego reformę państwa na zasadach neokorporacjonizmu”. Członkowie skrajnie lewackiego ugrupowania apelują również o przygotowanie się do długofalowej zbrojnej walki przeciwko imperialistycznej polityce UE, USA i NATO.

NTA przyznały się w marcu bieżącego roku do dokonania zabójstwa doradcy ministra ds. socjalnych, Marco Biagiego, a w lipcu 2000 roku do podłożenia ładunków wybuchowych przed siedzibą lewicowej centrali związków zawodowych Cisl w Mediolanie.

W ostatnim czasie coraz częściej i wyraźniej mówi się o pojawianiu się gróźb pod adresem ministra rolnictwa Giovanniego Alemanno z prawicowego Sojuszu Narodowego. Na "czarnej liście" lewackiego ugrupowania są też działacze związkowi: Graziano Trere i Adriano Musi.

Bożydar Lewicki



Wydawałoby się, że terror indywidualny, jako forma action directe (akcji bezpośredniej) już dawno zbankrutował, czego wiele dowodów niesie przecież historia. Doskonały przykład może stanowić chociażby działalność ruchu narodnickiego w XIX-wiecznej Rosji, a konkretnie organizacji Narodna Wola (Wolność Ludu), która za główny cel stawiała w pierwszej kolejności obalenie caratu, a następnie wprowadzenie swobód politycznych, przekazanie ziemi chłopom, a fabryk robotnikom, utworzenie samorządu terytorialnego oraz wybór stałej reprezentacji ludowej do kierowania krajem. Jednakże na przeszkodzie ku temu stało reakcyjne samodzierżawie, którego symbolem była osoba cara. Narodnicy skupieni w Narodnej Woli, którzy za główną formę działania przyjmowali terror indywidualny, postanowili więc zamordować Aleksandra II. Bomba rzucona przez Ignacego Hryniewieckiego sięgnęła celu- car zginął. Jednakże nie zginęło samodzierżawie, system przetrwał, a następca zamordowanego cara- Aleksander III kontynuował politykę ojca. Jednakże absolutyzm w Rosji zawalił się pod własnym ciężarem, a dokonała tego nie bomba rzucona przez zwolennika terroru indywidualnego, lecz piotrogrodzki lud, który nękany ustawicznym brakiem chleba wyległ tłumnie na ulicę stolicy carskiej Rosji.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku