Nagroda dla Sontag
[2003-10-13 01:07:51]
Sontag należy grona amerykańskich intelektualistów zdecydowanie przeciwnych polityce ekipy prezydenta Busha. 70-letnia dziś pisarka, autorka m.in. powieści "Zestaw do śmierci" i głośnego eseju "O fotografii", od lat jest aktywna na scenie politycznej. Nie mając związków organizacyjnych z lewicą, wielokrotnie zabierała głos publicznie, zdecydowanie opowiadając się po jej stronie. Protestowała przeciwko wojnie w Wietnamie, sympatyzowała z polską "Solidarnością" w latach 80., wzywała do zniesienia blokady Kuby. Była na dobrą sprawę jedyną, która wkrótce po zamachach z 11 września 2001 r. zaprotestowała w jednym z największych amerykańskich dzienników przeciwko "infantylizacji" opinii publicznej. Jej zdaniem rządzący w USA Republikanie to skrajna prawica, która zamachy z 11 września postanowiła wykorzystać do prowadzenia imperialnej polityki w świecie, a Demokraci różnią się od nich tak niewiele, jakby stanowili jedynie republikańską przybudówkę. Zdecydowane poglądy pisarki i odwaga w ich głoszeniu niejednokrotnie ściągały na nią gniew oponentów. Po 11 września sugerowano wręcz, że ludzie tacy jak Sontag mogą stanowić zalążek "anty-amerykańskiej Piątej Kolumny". Mimo tych podejrzeń opinie Sontag dla wielu uchodzą za wzór niezależności myślenia. Związek Księgarzy Niemieckich swą decyzję o przyznaniu nagrody amerykańskiej pisarce uzasadnił tym, że "opowiada się za godnością niezależnego myślenia w świecie pełnym zafałszowanych obrazów i skrzywionej prawdy". Odbierając nagrodę Sontag zwróciła uwagę, że w uroczystości nie uczestniczy amerykański ambasador. W swoim wystąpieniu krytykowała politykę Stanów Zjednoczonych wobec Iraku i próby dzielenia przez USA Europy na "starą" i "nową". W przeddzień odebrania nagrody Sontag powiedziała, że Niemcy nie powinni odcinać się od pamięci o Holokauście. Była to polemika ze słowami Martina Walsera, który odbierając Nagrodę Pokojową w 1998 r. mówił, by Niemcy "grubą kreską" odcięli się od przeszłości. Sontag zaznaczyła, że Niemcy zasługują na szacunek za sposób, w jaki uporali się z nazistowską historią, ale problematyka Zagłady powinna ciągle być aktualnym tematem. Wręczenie nagrody odbyło się we frankfurckiej katedrze św. Pawła podczas trwających w tym mieście targów książki, największej tego typu imprezy na świecie. Nagrodzie towarzyszy czek na 15 tys. euro. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?