Protesty społeczne w Rosji ciągle silne

[2005-02-01 11:00:38]

29 stycznia na pl. Rewolucji w Moskwie odbył się wiec z udziałem ok. 500 osób, zwołany przez Pracującą Rosję, jej młodzieżową przybudówkę - Awangardę Czerwonej Młodzieży oraz Wszechzwiązkową Komunistyczną Partię Bolszewików. Występując na wiecu, przewodniczący Pracującej Rosji Wiktor Anpiłow powiedział, że ogłasza ultimatum dla prezydenta Władimira Putina i jeśli nie poda się on do dymisji, to niech 9 maja lud zablokuje Kreml. Inny wiec, z udziałem ok. 600 osób, odbył się na pl. Puszkina, a zwołały go Ruch na rzecz Praw Człowieka, Komitet-2008 i "Wolna Rosja". Trzeci wiec, z udziałem ok. 300 osób, głownie emerytów, zorganizowały: "Jabłoko, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej , Ojczyzna, Związek Sił Prawicowych oraz Partia Narodowo-Bolszewickiej w Zaułku Łaziebnym, przed siedzibą CKW Jednolitej Rosji. Tam doszło do incydentu - ochroniarze schwytali i uwięzili w gmachu działacza partii Jabłoko Aleksieja Nawalnego. Uczestnicy wiecu podpisali rezolucję, w której obwinili Jednolitą Rosję o kradzież ulg emerytom i rencistom. Napisano, że partia ta jest odpowiedzialna za zniszczenie w Rosji parlamentu, który byłby w stanie kontrolować władzę wykonawczą.

W Sankt-Petersburgu przez miasto defilowało, a później uczestniczyło w wiecu, jak podają świadkowie, ok. 4 tysięcy ludzi. Pochód przemaszerował od stacji metra "Sportowa" i Pałacu Sportu "Jubileuszowy" (gdzie zebrano się o 12.30) ulicą Dobrolubowa i aleją Kronwerkską na plac przed teatrem Dom Bałtycki. Przemarsz trwał od 13.00 do 14.00, a potem od 14.00 do 15.00 wiec kończący demonstrację. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele liberalnej koalicji Jabłoko, Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i Partii Narodowo-Bolszewickiej, a także organizacji robotniczych i młodzieżowych oraz emeryci i studenci. Przemawiający na wiecu domagali się zdymisjonowania rządu, anulowania ustawy zastępującej darmowe lekarstwa i przejazdy środkami komunikacji miejskiej częściowymi rekompensatami w gotówce, a także zapewnienia opozycji dostępu do mediów.

2,5 tysiąca ludzi protestowało na pl. św. Zofii w Wielkim Nowogrodzie przeciwko tzw. monetaryzacji ulg i podnoszeniu opłat za usługi komunalne, na wezwanie koalicji Jabłoko i Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Około tysiąca w Sarańsku protestowało przeciw wejściu w życie od 1 marca nowego Kodeksu Mieszkaniowego. W Wielkim Bułgarze demonstrowało ok. 1500 osób, w tym emeryci, skrajnie lewicowa młodzież oraz drobni sklepikarze. Organizatorami protestu były: Jabłoko, KPFR, Jednolita Ludowa Partia Matek Żołnierzy, Partia Narodowo-Bolszewicka i anarchiści. Manifestanci domagali się przywrócenia odebranych ulg, zmiany ustroju politycznego Federacji Rosyjskiej z prezydenckiego na parlamentarno-gabinetowy, przywrócenia powszechnych wyborów gubernatorów i prezydentów wszystkich jej obwodów i republik oraz zakończenia wojny na Kaukazie. 30 stycznia także w Wielkim Bułgarze ok. 200 osób pod czerwonymi sztandarami wiecowało przed Państwowym Teatrem Tatarskim im Galiaskara Kamala. Wiec był legalny. W Sankt-Petersburgu ok. 7 tys. emerytów demonstrowało na wezwanie bloku Jabłoko, KPFR i Partii Narodowo-Bolszewickiej. Manifestanci szli po chodnikach i nie blokowali ulic. Domagali się przywrócenia ulg, dymisji rządu i przedterminowych wyborów do Dumy Państwowej, a także dymisji mera miasta Walentiny Matwijenko.

Dwa wiece odbyły się w Moskwie: jeden na wezwanie bloku Jabłoko pod żądaniem przywrócenia ulg miał miejsce przed siedzibą Jednolitej Rosji. Drugi na wezwanie Ruchu na rzecz Praw Człowieka, Komitetu 2008 i Moskiewskiej Grupy Helsińskiej odbył się na pl. Puszkina pod hasłem "O Rosję bez represji politycznych, przeciw polityce socjalnej władz". W Saratowie na głównym placu miasta Front Ludowy Obwodu Saratowskiego zwołał 200-osobowy wiec pod żółtymi flagami. Emeryci domagali się przywrócenia ulg, a studenci protestowali przeciwko utrudnieniom w uzyskaniu odroczenia powołania do wojska.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku