Europa: Protesty przeciwko Bushowi

[2005-02-25 20:26:13]

21 lutego około tysiąca osób demonstrowało w śródmieściu Brukseli przeciwko wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych na parę godzin przed przylotem George’a W. Busha do tego miasta. Demonstranci nieśli plansze i transparenty z napisem "Bush, nie jesteś tu mile witany!" i inne, nawiązujące do "odpowiedzialności prezydenta za rozlew krwi w Iraku".

22 lutego około 4-5 tysięcy ludzi manifestowało w okolicach ambasady amerykańskiej, otoczonej zmasowanymi siłami policji.

Protesty zorganizowała koalicja ponad osiemdziesięciu organizacji. Protestujący zebrali się w okolicach budynków Unii Europejskiej, odgrodzonych stalowymi barykadami, drutem kolczastym i tysiącami policjantów. Zebrani skandowali hasła antywojenne. Podczas próby przedarcia sie przez policyjne barykady doszło do starć, władze użyły armatek wodnych. Mniejsze demonstracje odbyły się w Gandawie, Liege, Leuven i Oostende.

Około 10 000 osób wg organizatorów (4000 wg policji) protestujących zgromadziło się w Moguncji w Niemczech, by zaprotestować przeciw wizycie Busha.

Protestujący nieśli ze sobą transparenty na których można było przeczytać m.in. "Bush, terrorysta numer 1". Policja skonfiskowała transparent z hasłem "My mieliśmy swojego Hitlera, teraz wy macie waszego". Manifestowano także w Berlinie, Norymberdze, Stutgarcie i wielu innych miastach.

Na Słowacji protestowano przeciwko wizycie Busha i prezydenta Rosji Władimira Putina. Władze Słowacji uniemożliwiły wjazd na teren kraju osobom, planującym protesty, które miały przyjechać z innych państw.

Zakaz wjazdu wydano wobec działaczy Greenpeace, planujących pikiety przeciwko niepodpisaniu przez USA tzw. "Protokołu z Kioto", zobowiązującego do zmiejszenie emisji gazów cieplarnianych 155 krajów świata. Wiz wjazdowych nie otrzymali także rosyjscy obrońcy praw człowieka, planujący w Bratysławie demonstrację pod hasłem: "Zatrzymać wojnę w Czeczenii".

22 lutego na Ukrainie odbyły się z kolei protesty przeciwko wizycie prezydenta Wiktora Juszczenki w Brukseli.

Protesty pod hasłem "Nie dla NATO na Ukrainie" zorganizowała Postępowa Socjalistyczna Partia Ukrainy oraz organizacja "Bratstvo". Odbyły się one m.in. w Doniecku, Symferopolu, Sewastopolu, Odessie, Połtawie, Ługańsku, Winnicy, Żytomierzu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku