Ukraina: Niecałe 60 proc. ludzi za niepodległością

[2005-08-22 21:40:12]

Gdyby na Ukrainie odbyło się dziś referendum niepodległościowe, niespełna 60 proc. obywateli głosowałoby za niezawisłością – wynika z najnowszego sondażu. W 1991 roku niepodległość poparło ponad 90 proc. Ukraińców. Rezultaty sondażu, przeprowadzonego przez renomowane Centrum im. Razumkowa, ukazały się na dwa dni przed Świętem Niepodległości Ukrainy, obchodzonym 24 sierpnia. Tego dnia w 1991 roku Rada Najwyższa (parlament) Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej proklamowała Akt Niepodległości, który zmienił nazwę państwa na „Ukraina”. W referendum z 1 grudnia 1991 roku niepodległość Ukrainy poparło 90,35 proc. obywateli. Gdyby takie referendum odbyło się obecnie, niepodległość kraju poparłoby 59,5 proc. Ukraińców, a przeciw wypowiedziałoby się 19,6 proc. obywateli. 20,9 proc. ankietowanych wahało się z odpowiedzią.

Jednocześnie prawie połowa Ukraińców (49,4 proc.) uważa, że Ukraina po 14 latach niepodległości jest państwem całkowicie suwerennym. 51,1 proc. ukraińskich obywateli nie wierzy w pełną niezależność swego państwa. W porównaniu z rokiem ubiegłym Ukraińców przekonanych o całkowitej niezależności państwa jest dziś o 11 proc. więcej. Sondaż przeprowadzono 5-12 sierpnia we wszystkich regionach Ukrainy. Wzięło w nim udział 2011 respondentów w wieku powyżej 18 lat. Granica błędu statystycznego wynosi 2,3 punktu procentowego.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku