Portugalia: Wybory prezydenckie
[2006-01-22 02:39:25]
Zdecydowanym faworytem wyborów jest wspólny kandydat portugalskiej prawicy - profesor ekonomii, zwolennik liberalizmu, były premier kraju - Aníbal Cavaco Silva. 66-letni polityk wywodzi się z największego ugrupowania prawicowego - Partii Socjaldemokratycznej. Został także poparty przez mniejszą Partię Ludową. Cavaco Silva ma szansę wygrać już w pierwszej turze wyborów, co zawdzięczać będzie przede wszystkim podzieleniu lewicy, ponieważ - co podkreślają media - praktycznie nie prowadził kampanii wyborczej. Ostatnie sondaże dają kandydatowi PSD i PP 52-53 proc. poparcia, choć jeszcze przed tygodniem jego notowania zbliżały się do 57 proc. Drugie miejsce w sondażach zajmuje Manuel Alegre - były polityk Partii Socjalistycznej, który przegrywając wewnątrzpartyjną walkę o nominację jako reprezentant ugrupowania w wyborach, zdecydował się startować jako "niezależny". Alegre - 69-letni prawnik - ma największe, spośród kandydatów szeroko rozumianej lewicy, szanse na wejście do drugiej tury wyborów. Sondaże dają mu od 16 do 21 proc. poparcia. Drugim kandydatem centrolewicowym jest były prezydent, 81-letni historyk, filozof i prawnik - Mário Soares. Jest on także oficjalnym kandydatem rządzącej krajem Partii Socjalistycznej, a poparcia udzielił mu także premier kraju José Sócrates. Soares uzyskuje w sondażach poparcie rzędu 12-17 proc., choć jeden z instytutów daje socjaliście drugie miejsce, za Cavaco Silvą. Trzech pozostałych kandydatów opcji lewicowej nie otrzymuje w sondażach więcej niż 10 proc. głosów. Francisco Louçã - kandydat Bloku Lewicy - otrzymuje w sondażach około 8 proc. głosów, Jerónimo de Sousę - kandydata komunistów i lewicowych zielonych - chce poprzeć około 6 proc. głosujących, zaś António Garcia Pereira - kandydat Komunistycznej Partii Portugalskich Robotników, ugrupowania o sympatiach maoistowskich - uzyskuje poparcie zdecydowanie niższe niż 5 proc. głosów. Jak wskazują sondaże, około 10 proc. wyborców jest nadal niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Tegoroczne wybory prezydenckie mogą spowodować, że prawica przejmie urząd prezydenta po raz pierwszy od czasu "goździkowej rewolucji" w 1974 roku. Gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał w pierwszej turze więcej niż 50 proc. głosów, 12 lutego odbędzie się druga tura, w której wezmą udział dwaj politycy z największym poparciem po dzisiejszym głosowaniu. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?