DN! - Wiadomości z 7 lutego 2012
2012-02-08 06:07:18

Wyborcy w trzech stanach szykują się do głosowania, a Gingrich krytykuje Romney'egoWyborcy w stanach Minnesota, Colorado i Missouri będą mieli dziś [7 lutego] okazję, żeby oddać głos w wyborach na kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W Colorado i Minnesocie odbędą się tzw. caucuses [rodzaj wiecu połączonego z głosowaniem - przyp. tłum.], zaś w Missouri - primary ["klasyczne" głosowanie - przyp. tłum.], mimo że w tym stanie w marcu zostanie zorganizowany również caucus. Jest to pierwszy dzień tegorocznej kampanii, w którym przedwyborcze głosowanie odbywa się w więcej niż jednym stanie na raz. W poniedziałek, republikański kandydat na kandydata na prezydenta Newt Gingrich kontynuował swoje ataki na prowadzącego w wyścigu Mitta Romney'ego:


"Gubernator Romney nie reprezenuje sobą głębokiej zmiany. Spójrzmy na to, co robił w Massachusetts - generalnie dostosowywał się do liberalnych Demokratów. Jeśli porówna się jego projekt systemu opieki zdrowotnej z projektem Obamy, jeśli spojrzy się na to, jakich mianował sędziów - były to osoby, z których liberalni Demokraci byli zadowoleni. Nie jest złą osobą per se, ale nie jest również osobą, która obejmuje urząd i naprawdę zaczyna dokonywać zmian."


Katolicy będą "na ulicach" walczyć z Obamą o antykoncepcjęOrganizacje katolickie protestują przeciwko jednemu z punktów reformy systemu opieki zdrowotnej prezydenta Obamy, wymagającej, by wszystkie ubezpieczenia zdrowotne, łącznie z tymi, które są oferowane przez katolickie szpitale i uniwersytety, zawierały na liście świadczeń darmową antykoncepcję. Sprawa ta może okazać się jednym z najważniejszych punktów kampanii prezydenckiej. Grupy wspierające prawa reprodukcyjne kobiet z satysfakcją przyjęły to rozwiązanie, poparte raportem niezależnego Institute of Medicine [Instytutu Medycyny], według którego kontrola urodzeń jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia kobiet. W poniedziałek, Bill Donohue z Catholic League [Ligi Katolickiej] powiedział: "Będziemy z tym walczyć w sądach, a nawet na ulicach". Republikańscy kandydaci na prezydenta, Mitt Romney i Newt Gingrich, skrytykowali ten punkt reformy; Gingrich powiedział, że prezydent Obama "wypowiedział wojnę Kościołowi Katolickiemu". Katoliccy księża namawiają wiernych, by pisali listy protestujące do członków Kongresu ze swoich okręgów wyborczych.

poprzedninastępny komentarze