Komórkowa afera?
2013-08-05 17:15:02
Amerykański serwis internetowy "The Raw Story", powołując się na publikację w prestiżowym piśmie „Nature”, zaatakował bezpardonowo „wielkie odkrycie polskich naukowców”, które miało zrewolucjonizować podejście do badania komórek macierzystych. Chodzi o VSELs - komórki o charakterze embrionalnym, ale obecne podobno w dorosłych tkankach (szpiku kostnym, krwi pępowinowej). Jak sugerują ich odkrywcy komórki te mogą regenerować uszkodzone narządy, np. odbudować serce po zawale, mózg po udarze, rdzeń kręgowy, wątrobę, oparzoną skórę, etc.
Kilka lat temu grupa naukowców pracująca pod kierownictwem prof. Mariusza Ratajczaka na Uniwersytecie Louisville w Kentucky w USA jako pierwsza na świecie wyizolowała ze szpiku kostnego myszy komórki macierzyste o cechach embrionalnych. Otrzymały one nazwę VSELs (od angielskiego very small embryonic-like stem cells). Gdy się okazało, że podobne można znaleźć w ludzkim organizmie, polscy lekarze w kwietniu 2009 r. utworzyli konsorcjum do ich zbadania. W jego skład weszło pięć placówek medycznych: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie. Projekt nazwano „Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie”.
Jednak, jak twierdzą eksperci z Stanfrod University, którzy próbowali powtórzyć te badania - „w najlepszym wypadku to pomyłka, w najgorszym to oszustwo”. Wyniki uzyskane przez cztery niezależne zespoły wskazują, iż tzw. VSEL nie posiadają przypisywanych im właściwości komórek macierzystych, cech takich nie udało się też odkryć zaangażowanemu w prace konsorcjum prof. Józefowi Dulakowi z UJ.
W 2009 r. Program badania VSELs został uznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszy polski program naukowy oparty na nowoczesnych technologiach i dostał dotację ponad 45 mln zł. Ma trwać do końca 2015 r. Teraz znalazł się w środku naukowej afery o międzynarodowym zasięgu.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza" zaangażowany w prace konsorcjum prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Nenckiego uznaje problem za interesujący. Podkreśla, że wcześniej skuteczne uzyskiwanie tych komórek opisywał nie tylko zespół prof. Ratajczaka, a sam prof. Mariusz Ratajczak przypomina, że komórki VSELs odnajduje i ich cechy weryfikuje, co najmniej 20 laboratoriów na świecie. Są jednak tacy, którzy sądzą, że sam pomysł prof. Ratajczaka jest motywowany ideologicznie, bo otwierać ma drogę do badań nad komórkami macierzystymi bez wykorzystywania komórek płodów (a więc zgodnie z "nauką kościoła katolickiego"), inni twierdzą, że Amerykanie próbują utrącić rewelacyjny program, który jest realizowany poza USA.
Jak jest naprawdę przekonamy się zapewne wkrótce, bowiem w pięciu ośrodkach w kraju trwa już rekrutacja chętnych z różnymi schorzeniami do eksperymentalnego leczenia.


__________________________________________________
Mielony z buraczkami, czyli: przegląd tygodnia

__________________________________________________

Każdemu wolno poszaleć...


Agresja wobec osób wierzących, promowanie antykoncepcji, alkohol lejący się strumieniami, a także profanowanie krzyża to wszystko dzieje się w trakcie corocznej imprezy Jurka Owsiaka - biada "Gazeta Polska Codziennie" opisując Przystanek Woodstock.
Bo też rzeczywiście, padają tam niekiedy słowa prawdy: - Biblia nie jest księgą życia! - stwierdza na przykład publicznie Kuba Wojewódzki. - Tam jest tyle nienawiści, przemocy, seksu, brutalności, że nie mógłbym się nią kierować – mówił, co „Gazeta Polska Codziennie” cytuje tyleż wiernie co z masochistyczna przyjemnością.
A swoją drogą dziwne, że redaktorzy "GPC" tych wszechobecnych wątków w Biblii nie zauważają. To przecież z tych właśnie przyczyn, przez wieki ,obowiązywał katolików surowy zakaz czytania Starego Testamentu!.
Dostało się na Woodstocku także (dla odmiany) Grzegorzowi Miecugowowi, który prowadził na żywo "Szkło Kontaktowe". Podczas występu na scenę wskoczył jakiś dureń, który spoliczkował dziennikarza i pokazał kartkę z napisem "TVN kłamie". - Tak się trafia na Youtube - skomentował zaatakowany dziennikarz, a uczestnicy Przystanku, przez dobrą chwilę, skandowali na stojąco: "Przepraszamy".

Kaczor w rzepaku


Prezes PiS Jarosław Kaczyński oskarżył PSL o wymuszanie na polskich, patriotycznych rolnikach, niskich cen rzepaku. Oświadczył, że "ktoś" zarabia na tym, że tańszy rzepak jest sprowadzany z Ukrainy. Tymczasem winni są nie tylko za wschodnią granicą, ale przede wszystkim w niebiesiech, bo cena rzepaku na giełdzie Mastiff w Paryżu spadła w tym roku z 520 euro do 375 euro za tonę, a winne są rekordowe zbiory i zmniejszone zapotrzebowanie na "ekologiczne" paliwo.

Świąteczny, „oczywisty” spisek


Kaczyński odkrył kolejny spisek! Zorganizowanie szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie 11 listopada, w Święto Niepodległości, to "oczywista prowokacja" bo rząd spodziewa się demonstracji alterglobalistów a winę za te awantury, chce przerzucić na "środowiska patriotyczne". PiS twierdzi, że teraz chodzi mu o uniknięcie sytuacji sprzed roku i sprzed dwóch lat, kiedy to dochodziło do starć łysoli z policją, a w 2011 roku spalony został wóz telewizji TVN i mundurowi musieli użyć armatek wodnych, choć ekologicznego szczytu nie było w Warszawie!
Celem ekologicznego szczytu ma być nowe porozumienie regulujące emisję dwutlenku węgla na świecie po 2020 roku. Koszt dwutygodniowej konferencji w Warszawie to około 100 mln zł. Pieniądze ma wyłożyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a przy okazji uda się na jakiś czas zagospodarować Stadion Narodowy.


Jeszcze inny spisek!


Niemieckie banki spermy kuszą Polaków wysoką rekompensatą - 3 tys. zł - za oddanie spermy. W Polsce dawcy co najwyżej mogą liczyć na kwotę trzykrotnie niższą. Co więcej obowiązują tu iście rasistowskie standardy – bierze się pod uwagę informacje na temat grupy krwi dawcy, koloru oczu, włosów, wzrost a nawet typ sylwetki. Dawcy muszą mieć od 21 do 35 lat, dodaje.
No proszę, plemniki masowo (w miliardach!) emigrują a nasze, katolickie dziewice usychają!

Co może "Solidarność" bez Rydzyka?


W poniedziałek zbierze się sztab protestacyjny trzech central związkowych: NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych i ustalą szczegóły protestów, które mają potrwać od 11 do 14 września. Chodzi przede wszystkim o protest przeciwko wprowadzeniu ustawy o elastycznym czasie pracy, która wydłuża do roku okres rozliczeniowy ustawowego czasu pracy, i w praktyce likwiduje dodatkowe kwoty wypłacane za "nadgodziny" oraz zmusza ludzi do kilkunastogodzinnej harówki w upale!
Podobno protestów nie poprze tym razem "Radio Maryja" zawsze bardzo wyraziście obecne przy okazji wystąpień "Solidarności". Nie wiemy czy z powodu udziału "heretyckiego" OPZZ, czy z powodu miłości "katolickiej prawicy" do kapitalizmu!

Przy Gowinie Tusk to socjalista!


Trudno sobie wyobrazić, by ktoś jeszcze mógł wymyślić bardziej anty pracownicze prawo niż Tusk a jednak jego kontrkandydat na szefa PO, pan Gowin ma takie propozycje. Chce wprowadzenia jednolitego podatku 15 proc., prywatyzacji szpitali, i lansuje całą neoliberalną filozofię, którą również Tusk wyznaje ale realizować w pełni nie może, bo to czysty absurd!
Gowin, zamieścił na swojej stronie internetowej grę, która jasno pokazuje zmianę poglądów. Tuska i odejście od "neoliberalnych ideałów" z drugiej strony jednak uprawia zwykły populizm zapowiadając więcej pieniędzy na samorządy, większe ulgi na dzieci, bony wychowawcze i rodzinne. Jak podliczył szybko senator Borowski (niegdyś socjaldemokrata) ma to kosztować jakieś głupie 60 mld zł.
Postawę Gowina komplementuje Marek Jurek z "kanapkowej" Prawicy RP i już szykuje się do tworzenia z nim nowej prawicowej formacji w której byłoby miejsce dla wszystkich wyrzuconych z PiS.

Wkurzony Bartoszewski


Władysław Bartoszewski wkurzył się na "buczystów" bardzo aktywnych w czasie zeszłorocznych obchodów Powstania Warszawskiego - Przyjeżdża banda, wszystko jedno czym motywowana, obłędem, namiętnością, szowinizmem, łapówkami, ale zachowuje się tak, jakby była motłochem. Ja to uważam za motłoch. Każdego człowieka, który hańbi cmentarze uważam za motłoch, bez względu na to jakiego wyznania cmentarze hańbi - podkreślił Bartoszewski.
Gromko protestuje jednoosobowy rzecznik jednoosobowego "porozumienia organizacji kombatanckich", Bartoszewskiego krytykuje też Józef Oleksy i twierdzi, że się 'zagalopował". My akurat, w tej sprawie solidaryzujemy się z Bartoszewskim! Prawicowa dzicz to rzeczywiście "motłoch".

Cenzura wraca


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę w wysokości 100 tys. zł na TVN za program "Sędzia Anna Maria Wesołowska" z 2012 r. Według KRRiT w programie znalazły się odcinki, które pokazują świat dorosłych, w którym wszechobecna jest przemoc, kłamstwa i brak poprawnych ludzkich relacji.. Inkryminowane odcinki serialu nadawano przed godziną 20, a oznaczono je symbolem graficznym "od lat 12" zamiast "od lat 16".
Według KRRiT pokazywane sprawy są zbyt trudne dla widzów poniżej 16. roku życia , mogą też "wywoływać reakcje lękowe, spowodować utratę zaufania do członków rodziny, zachwiać poczuciem bezpieczeństwa oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny".

Ziobro na deskach


Po 11 latach procesu, Sąd Okręgowy w Warszawie, wydał wyrok uniewinniający w procesie dotyczącym zabójstwa generała Marka Papały. Ryszard Bogucki i Andrzej Z. pseudonim "Słowik" zostali dziś uznani za niewinnych. Pośrednio uniewinniony został w ten sposób polonijny biznesmen Edward Mazur, który miał rzekomo zmówić to morderstwo. Wcześniej sąd amerykański odmówił ekstradycji mazura mimo osobistych błagań Ziobry, który wybrał się specjalnie w tym celu do USA. Ziobro wzbudził za oceanem rozbawienie – nie umiał wskazać żadnego realnego motywu zabójców, tylko straszył amerykański wymiar sprawiedliwości polskim "układem".

Wymodlony zaocznie?


Przez 650 dni Rafał Jaracz czekał w śląskiej klinice na przeszczep serca, podłączony do specjalnej pompy. Odpowiedniego serca ciągle nie było. Nie załamał się jednak - walczył i ćwiczył. Na stacjonarnym rowerze w szpitalu przejechał blisko 3,5 tysiąca kilometrów. Ostatecznie, nie doczekał się przeszczepu. Nie musiał. Okazało się, że jego serce samo wyzdrowiało. Co dziwniejsze, nie modlił się wcale do Jana Pawła II, ani do św. Krzysztofa, patrona transportowców i kolarzy. Chyba, że jednak jakaś panienka...

Kiepsko zarabiają w tym MSZ


Ministrowie przyznali w pierwszym półroczu ponad 20 mln złotych nagród podległym sobie urzędnikom. Najwięcej, bo 9 mln. miało przypaść zatrudnionym w resorcie dyplomacji. MSZ zatrudnia ponad 4 tysiące urzędników na całym świecie, a średnia na każdego z nich to nieco ponad 330 złotych.


Sierpień – miesiącem abstynencji?


Od wielu lat (o ile nie dziesięcioleci) kościół katolicki ogłasza w sierpniu antyalkoholowa krucjatę, nie licząc się z uczuciami wiernych, którzy wybierają się na wakacje i chcą poszaleć!
Biskupi ( z Głódziem włącznie) podkreślają w listach pasterskich, że abstynencja jest spełnieniem prośby bł. Jana Pawła II wołającego "o nową wyobraźnię miłosierdzia, która chroni nie tylko ciało i psychikę człowieka, ale zwłaszcza życie duchowe".
I nic, cholera! Jak grochem o ścianę.__________________________________________
Z zagranicy:
__________________________________________

Będzie święty kolaborant


Papież Franciszek, taki mądry i słodki, chce kanonizować Piusa XII zwanego "papieżem Hitlera" - poinformowała katolicka agencja ACI Prensa. Miałoby to nastąpić bez procesu kanonicznego dotyczącego autentyczności cudu za jego wstawiennictwem, bo podobno tych cudów jest tak wiele, że nie sposób im zaprzeczyć.
Benedykt XVI początkowo wstrzymał proces beatyfikacyjny Piusa XII, jednak w 2009 r. zatwierdził ogłoszenie "heroiczności" jego cnót. Kościół nie chce zauważać że w czasie II wojny światowej Pius XII milczał w obliczu zagłady Żydów, na oficjalnej audiencji przyjął ustaszowskiego rzeźnika Ante Pavelicia i nigdy nie odważył się potępić hitleryzmu. Po wojnie wiele watykańskich urzędów i osobistości angażowało się bardzo aktywnie w pomoc uciekającym nazistom. Po beatyfikowaniu przez Jana Pawła II chorwackiego arcybiskupa Stepinacia aktywnie współpracującego z Ante Paweliciem i całym prohitlerowskim reżimem budzącym grozę nawet wśród Niemców i Włochów, nic nas dziwić nie powinno.
Beatyfikacja Piusa XII to kolejny krok w stronę oczekiwań "kościoła ludowego", który, bądźmy szczerzy, za Żydami nie przepada.


Po order, rzutem na taśmę


Jarosław Kaczyński wybrał się na chwilę do Gruzji by spotkać się z prezydentem Michaelem Saakaszwilim i odebrać od niego drugie co do wagi gruzińskie odznaczenie Order Zwycięstwa św. Jerzego. Najważniejszym - tytułem Narodowego Bohatera Gruzji, Saakaszwili odznaczył pośmiertnie w 2010 roku Lecha Kaczyńskiego.
Niestety Saakaszwili oddaje posadę prezydenta już w październiku, a sławetna "jagiellońska" polityka zagraniczna Kaczyńskich zaowocowała tym, że władzę w Gruzji przejęli sympatycy Rosji, były premier Gruzji Vano Merabiszwili siedzi za korupcję, a usunięty trzy lata temu pomnik Stalina w Gori ma stanąć ponownie przed rocznicą urodzin Józefa Wissarionowicza Dżugaszwili, która przypada 21 grudnia. Jedno dobre, że PiS nie konsultował tej wizyty z naszym MSZ

Zimny wychów dziecka?


Brytyjski sąd wymierzył kary dożywotniego więzienia matce 4-letniego Daniela P. i jej partnerowi, którzy głodzili, prześladowali, a w końcu zabili chłopca w marcu zeszłego roku w Coventry. Oboje będą musieli odsiedzieć co najmniej 30 lat. Sędzia Laura Cox mówiła w podsumowaniu o "niepojętej brutalności" matki i jej partnera wobec małego chłopca.
Teraz władze pracują nad raportem, aby dociec, jak doszło do tego, że jego los pozostawał niezauważony. Widać Brytyjczycy nie mają pojęcia co to jest prawdziwie "narodowe, katolickie wychowanie"!

Manning nie jest zdrajcą!


Współpracownik portalu WikiLeaks Bradley Manning, aresztowany w maju 2010 roku analityk wywiadu wojskowego USA, został skazany za większość kryminalnych zarzutów, ale uniewinniony od najpoważniejszego, zarzutu pomocy wrogom Stanów Zjednoczonych. Manning przekazał portalowi 700 tysięcy stron tajnych dokumentów dyplomatycznych i wojskowych, za co został jednak uznany winnym większości zarzutów natury kryminalnej więc kara i tak może wynieść nawet ponad 100 lat więzienia.

Edward Snowden ma azyl na rok


Ścigany przez władze USA inny były agent, Snowden, który ujawnił rozmiary posłuchów jakich dopuszczają się Amerykanie na całym świecie, opuścił moskiewskie lotnisko, gdzie tkwił niemal miesiąc. Jego losami emocjonował się cały świat, a kiedy opuścił lotnisko - żaden z dziennikarzy tego nie zauważył. Dostał pozwolenie na roczny pobyt w Rosji - z możliwością przedłużenia i ma podobno zarabiać przy ochronie prywatności uczestników rosyjskiego "Facebooka".

Dowody są w Biblii!


Dola Indidis, prawnik i były rzecznik prasowy kenijskiego resortu sprawiedliwości, chciałby osądzenia cesarza rzymskiego Tyberiusza, Poncjusza Piłata, niektórych faryzeuszy, króla Heroda, Republiki Włoch i państwa Izrael, za zabójstwo Jezusa z Nazaretu.
- Dowody są w Biblii – twierdzi -. A to przecież źródło niepodważalne. Wymienione przez niego osoby nie żyją od dwóch tysięcy lat, ale tak jak i u nas co do przestępstw "komunistycznych" nie wolno stosować przedawnienia!
Pozew złożony pierwotnie w Sądzie Najwyższym w Nairobi, został odrzucony, teraz składa go w Trybunale w Hadze!

Kto promuje "narkobiznes"


Czarnoskórzy stanowią około 12 procent amerykańskiego społeczeństwa, ale aż połowę odsiadujących wyroki za narkotyki – mówił w TOK FM Ethan Nadelmann, założyciel i prezes Drug Policy Alliance. - Gdyby większość skazanych za narkotyki miała biały kolor skóry, to wojna z narkotykami zostałaby zakończona dawno temu. Drug Policy Alliance to, największa amerykańska organizacja zabiegająca o reformę polityki narkotykowej. Jej zdaniem narkotykowa prohibicja tak jak prohibicja alkoholowa w latach 20. XX wieku, pompuje tylko nielegalny narkobiznes.

Przygwoździli Berlusconiego?


Sąd Kasacyjny w Rzymie potwierdził karę więzienia dla byłego premiera Włoch, 76-letniego Silvio Berlusconiego, skazanego za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset. Sąd rozpatrywał odwołanie od orzeczenia sądów dwóch poprzednich instancji. Mimo to Berlusconi nie trafi do kryminału ze względu na swój zaawansowany wiek, a na mocy amnestii z 2006 roku sprokurowanej przez jego rząd, pozostaje mu do odsiedzenia tylko rok, który może spędzić w areszcie domowym.

Mogli użyć zdjęć Guantanamo


Amerykańska firma z branży doradczej reklamowała swoje usługi, wykorzystując do tego zdjęcie... obozu koncentracyjnego w Brzezince. - Otrzymuję newsletter od amerykańskich stowarzyszeń prawniczych - mówi krakowski adwokat Wojciech Bergier, były konsul w Los Angeles. - Kilka dni temu zauważyłem baner reklamowy ze zdjęciem przedstawiającym druty kolczaste i wieżyczkę strażnika. Po wejściu na niego otwarła się strona internetowa firmy EconOne z wyraźnym zdjęciem obozu koncentracyjnego. Zaniemówiłem! - stwierdził mec. Bergier. EconOne to spora amerykańska firma konsultingowa, przygotowująca raporty ekonomiczne, ale też świadcząca usługi doradcze i pomoc prawną w sporach, a link do jej reklamy zawiera nazwę "wielka ucieczka".
JD

__________________________________________
KRAKÓW
__________________________________________


Zaginiony Kraków


Pozostałości pierwszej romańskiej świątyni odkryli archeologowie z UJ pod kościołem Dominikanów w Krakowie. Prace prowadzone od 2009 r. w dominikańskim kompleksie przy ul. Stolarskiej koncentrują się obecnie w obrębie III wirydarza i dziedzińca gospodarczego. Zespół kierowany przez dr Dariusza Niemca, odnalazł tu m.in. pierwszy w Krakowie fragment średniowiecznego naczynia krzemionkowego typu dreihausen zwanej też typem Falkego. Naczynie to, rodzaj krzemionkowego kufla do piwa czy wina, import z Niemiec, często jest spotykane na Pomorzu i Śląsku, ale bardzo rzadko na pozostałych terenach naszego kraju
Archeolodzy liczą na dalsze znaleziska związane z zabytkową studnią którą właśnie odkopują i wcześniej zlokalizowanym piecem do wypalania wapienia. Prace archeologiczne jak co roku prowadzone w miesiącach wakacyjnych, towarzyszą szeroko zakrojonym robotom remontowym i rewaloryzacyjnym w klasztorze i kościele oo. Dominikanów, i potrwają do końca sierpnia.
GA

__________________________________________


Dni Świeckości we wrześniu 2013 r.Pod hasłem „Bogom co boskie, ludziom co ludzkie.” odbędą się w Krakowie w dniach 20-22 września 2013 r., kolejne Dni Świeckości organizowane przez Koalicję Postęp i Świeckość.

W tegorocznej drugiej edycji oprócz Marszu Świeckości, który odbędzie się w sobotę 21 września, będzie można wziąć udział w dyskusjach poruszających tematykę stanowiska Kościoła wobec przestępstw na tle seksualnym, zasad nie finansowania Kościoła z budżetu, stosunku Kościoła wobec kobiet, całości dopełni wystawa rysunków satyrycznych Jana Kozy, publikującego m.in. w Tygodniku "Polityka".

Geneza Dni Świeckości


Dni Świeckości swoje istnienie zawdzięczają Marszom Ateistów i Agnostyków, które w latach 2009-2011 w Krakowie organizowały Stowarzyszenie Wolnomyśliciele i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Miały one za zadanie przypomnieć rządzącym, iż Polacy to nie tylko katolicy, a samo domniemanie katolicyzmu każdego obywatela RP sprzyja sytuacjom dyskryminującym szeroko rozumianych nie-katolików. Ponieważ uznaliśmy, że kwestia obecności ateistów w sferze publicznej stała się jasna i oczywista, natomiast narasta liczba osób, także wierzących, niezadowolonych z klerykalizacji państwa od 2012 roku Marsze Ateistów i Agnostyków zastąpiły Marsze Świeckości, które wpisano w międzynarodową Secular Europe Campaign.

KPiŚ


Na potrzebę nowej formuły jak i na konieczność budowania nici współpracy między różnymi organizacjami oraz środowiskami w listopadzie 2011 roku w Krakowie, powołano Koalicję Postęp i Świeckość. Oprócz dotychczasowych organizatorów Marszów Ateistów i Agnostyków, w KPiŚ-u znalazły się też inne organizacje i grupy takie jak Czarna Galicja, Krytyka Polityczna klub w Krakowie, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego, Towarzystwo Kultury Świeckiej, Partia Kobiet, Racja Polskiej Lewicy, Zieloni, Jewish Community Center (Centrum Społeczności Żydowskiej). KPiŚ wspierają też dr Beata Kowalska, prof. Jan Hartman czy feministka Beata Zadumińska. Więcej informacji o KPiŚ znaleźć można na stronie http://kpis.pl/.

__________________________________________

KOMUNIKAT
__________________________________________


Przystanek Woodstock – wielki festiwal przeciwko rasizmowi!
komunikat Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ'
4.08.2013Reaktywacja kampanii 'Muzyka Przeciwko Rasizmowi', czołowi artyści festiwalu dołączają do akcji, antyrasistowski przekaz ze wszystkich scen! Ponadto czterodniowy turniej piłkarski 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów', warsztaty antydyskryminacyjne i wielokulturowy punkt informacyjny – to najważniejsze działania Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ' na tegorocznym 'Przystanku Woodstock', który w Kostrzynie nad Odrą zgromadził ok. pół miliona uczestników.

Motywem wiodącym obecności Stowarzyszenia na tegorocznym festiwalu była reaktywacja popularnej kampanii 'Muzyka Przeciwko Rasizmowi'. Wielu artystów aktywnie wsparło akcję, mówiąc o niej ze sceny w trakcie swoich koncertów. Wśród nich były między innymi zespoły Happysad, Enej, Raggafaya, Skowyt, Blade Loki, The Analogs oraz świętujący 25-lecie istnienia Big Cyc. Akcję poparła także niemiecka grupa Atari Teenage Riot.

Muzycy grupy Big Cyc deklarują na swojej stronie internetowej: 'Nie pozostajemy obojętni na wzrost aktywności faszystowskich ugrupowań, dlatego bierzemy udział w wielkiej reaktywacji kampanii MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI. Zachęcamy Was do przyłączenia się do akcji. Pokażmy wszystkim, że mówimy NIE wszelkim formom dyskryminacji!'.

Muzycy wielu zespołów odwiedzili także punkt informacyjny Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ', gdzie codziennie spotykali się z grupami swoich fanów, rozmawiając o problemie rasizmu w Polsce i zaangażowaniu w akcje przeciwdziałające nietolerancji. Symbol kampanii 'Muzyka Przeciwko Rasizmowi' oraz informacje o działaniach Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ' pojawiały się też regularnie na gigantycznych ekranach umieszczonych po obu stronach głównej sceny największego festiwalu w Europie.

Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' (przy współpracy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) zorganizowało także festiwalowy turniej piłkarski pod hasłem 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów', od lat mający rangę Antyrasistowskich Mistrzostw Polski. Celem turnieju było propagowanie tolerancji i szacunku dla wielokulturowości na polskich arenach sportowych. Zwycięzcy otrzymali puchary i specjalne nagrody z rąk Jurka Owsiaka i przedstawicieli ‘NIGDY WIĘCEJ’ na głównej scenie w kulminacyjnym momencie ostatniego, nocnego koncertu festiwalu zaraz po występie brytyjskiej supergwiazdy Kaiser Chiefs przy aplauzie wielotysięcznej widowni.

Pod egidą kampanii 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów' codziennie rozgrywano też mecze towarzyskie z udziałem m.in. reprezentacji Przystanku Jezus i Pokojowej Wioski Kryszny oraz muzyków występujących na festiwalu. Największą atrakcją piłkarską była zaproszona przez Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' drużyna Project Integration złożona z afrykańskich gwiazd występujących w polskich klubach. Poza rozegraniem meczu towarzyskiego z woodstockowiczami, afrykańscy zawodnicy opowiadali o swoich doświadczeniach podczas edukacyjnych warsztatów antydyskryminacyjnych.

Antyrasistowski punkt informacyjny 'NIGDY WIĘCEJ' rozbrzmiewał wieloma językami, przyciągając codziennie tysiące zainteresowanych. Uczestnicy festiwalu mogli także zapoznać się z petycją ws. walki z rasizmem w cyberprzestrzeni. Można ją podpisać na stronie: http://petycja.nigdywiecej.org .

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. Prowadzi kampanie ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’, wydaje ‘Brunatną Księgę’ i antyfaszystowski magazyn ‘NIGDY WIĘCEJ’. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Więcej informacji:
tel. 507 166 196
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity

poprzedninastępny komentarze