Mielony z buraczkami, czyli: przegląd tygodnia
2013-07-01 21:43:13

Tusk na wybiegu


Bardzo dobrze sprawdził się Tusk na swoim partyjnym "wybiegu". Pokrytykował Kaczyńskiego (za to, że robi karierę na nieboszczykach) powarczał na malkontentów, że nie umieją grać zespołowo, a z racji pobytu na Śląsku bronił emerytur górniczych. Boimy się jednak, że bronił ich nie dla tego, żeby zgodnie z prawdą uważać, że górnictwo to cholernie ciężka i ryzykowana praca, ale po to, by dać odpór tym co twierdzą, że przed likwidacją OFE należy przede wszystkim rozprawić się z emerytalnymi "przywilejami"! Niestety dla nas tysiącosobowa konwencja PO uchwaliła (to po myśli premiera), że szefa partii będą mogli wybierać wszyscy jej członkowie (ciekawe jak zapewnią tajność wyborów?) a jedynym przeciwnikiem Tuska jest z góry określony jako "malkontent" Jarosław Gowin – zwolennik kursy na prawo. Schetyna ze startu zrezygnował – wie doskonale, że Tuskowi trudniej rozprawić się z jednym kandydatem niż z dwoma. Umie liczyć do trzech.
Bezpieczeństwa konwencji, odgrodzonej od dość licznie zebranej pisowskiej "publiczności" drucianym płotem, broniło kilkuset policjantów a nawet sam szef śląskiej policji gen. Krzysztof Jarosz.

Kto został szefem PiS? No kto?


W Sosnowcu obradował trzydniowy Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński dostał mandat prezesa na kolejną, tym razem trzyletnią, kadencję. Po raz kolejny Kaczyński zapewniał, że PiS jest gotowy i idzie po władzę.
Do delegatów przemawiał szef Solidarności Piotr Duda. Zarzucił premierowi Donaldowi Tuskowi tchórzostwo za to, że nie spotkał się ze strajkującymi związkowcami ze Śląska. Podkreślił, że liberalizm się skończył i nadszedł czas Polski socjalnej.
Plany Jarosława Kaczyńskiego na rządzenie, to likwidacja paru ministerstw. Zamiast ministerstwa skarbu ma być ministerstwo energetyki, zamiast dwóch ministerstw spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji, ma powstać jak dawniej, ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji". Ministerstwo gospodarki ma zostać zlikwidowane, w jego miejsce przewidziano dwa ministerstwa: budownictwa oraz gospodarki morskiej, a ponadto dość tajemnicze "ministerstwo rozwoju", którego szef obejmie funkcję wicepremiera. Słowem trele-morele!
W trakcie Kongresu nie zabrakło miejsca dla zapewnień o gwarancjach dla TV Trwam oraz dla rodzin smoleńskich i tych, "którzy chcą dojść do prawdy", ale o "wybuchach" i "zamachu" mówiło się dość cicho. Widać PiS zamierza ruszać do polityki serio.
Wiceprezes PiS Adam Lipiński liczy na przedterminowe wybory, sugerując, że za sprawą Dudy i jego związkowców dojdzie "niebawem" do przesilenia politycznego, Mariusz Błaszczak podkreślał, że PiS uważa Śląsk za "perłę w koronie" Rzeczypospolitej i w Polsce trzeba postawić na produkcję, gdyż jedno miejsce pracy w przemyśle generuje 10 miejsc pracy w usługach.
Ciekawe jak zamierza konkurować z Chińczykami? Chyba wokół Polski postawi Wielki Mur Chiński!

Ziobro narzeka jak zwykle


Po kongresie PiS swoją konwencje zwołał do Krakowa lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
- Mamy świat nieustannych partyjnych intryg na najwyższych szczeblach władzy, gry o interesy partyjne, a politykom umyka z pola widzenia to, co najważniejsze, czyli codzienne bolączki, codzienne sprawy Polaków. Chcemy zmienić Polskę od podstaw, a do tego potrzebna jest zmiana konstytucji. - stwierdził m.in..
Solidarna Polska opowiada się m.in. za systemem prezydenckim, zmianą ordynacji wyborczej na mieszaną - proporcjonalną z okręgami jednomandatowymi, likwidacją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zawieszeniem finansowania partii z budżetu państwa, zmniejszeniem o połowę liczby posłów i likwidacją Senatu.
Te dwa ostatnie punkty są, owszem, bardzo słuszne, wszelako jak dowodzi praktyka – niewykonalne. Zmniejszeni liczby posłów czy likwidacja Senatu to także zmniejszenie liczby posad dla członków partii aktualnie rządzącej. Kto za takim rozwiązaniem zagłosuje? Przed laty SLD miało zlikwidować Senat i nawet przy pełnej świadomości, że po wpadce z Rywinem wiele w wyborach do Senatu nie ugra, nie udało się liderom partii przepchnąć takiego wniosku wśród swoich posłów (i senatorów). Każdy myślał, że akurat jego wyborcy kochają!

Terlikowski apeluje o koniec świata!

- Nie można odmawiać małżeństwom homoseksualnym przywilejów należnych małżeństwom tradycyjnym. To łamanie konstytucji - ogłosił w środę amerykański sąd najwyższy. Tym samym obalił amerykańską ustawę o ochronie małżeństwa, która definiuje je jako "związek kobiety i mężczyzny". Rozpaczliwe zareagował na to nasz prawicowy publicysta, podobno katolik, Tomasz Terlikowski. - To wielkie zwycięstwo Antychrysta! Módlmy się o przyjście Pana! - zaapelował do współwiernych, namawiając tym samym pana B. do zarządzenia końca świata! Widać Terlikowski marzy, żeby wreszcie z luteńką w dłoni i w białym gieźle polatywać.... z chmurki na chmurkę!
JD

__________________________________________________

URODZINY NOBLISTKI

Ławeczka poświęcona Wisławie Szymborskiej zostanie w sobotę odsłonięta w Kórniku - mieście, z którego pochodzi poetka, jej wizerunek został umieszczony na lokalnych dukatach zamówionych przez gminę w Mennicy Polskiej, a w Krakowie odbędzie się projekcja filmów – pokłosie konkursu zorganizowanego przez Fndację jej imienia. 2 lipca przypada 90. rocznica urodzin noblistki.
- Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi. Ja czasami do niej dzwoniłem, mówiąc, że znam jej pesel. Myślę, że błędem byłoby w tej chwili traktować rzeczywistość tak, jakby pani Wisława ciągle z nami była. Takie rocznice są okazjami, żeby o niej przypomnieć - powiedział PAP prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Choć Wisława Szymborska nie lubiła oficjalnych uroczystości my możemy sobie na nie pozwolić.
Świętowanie rozpoczęło się więc w sobotę w Wielkopolsce. W Zamku Kórnickim otwarta została wystawa jej wyklejanek oraz dokumentów i pamiątek, które pozostawiła Bibliotece Kórnickiej PAN. Po wernisażu goście razem z aktorami Teatru Legion przeszli na kórnicki Prowent (zespół zabudowań folwarcznych), w którym urodziła się poetka. Przy promenadzie im. Wisławy Szymborskiej odsłonięta została ławeczka poświęcona poetce z jej postacią odlaną z brązu. Zaprojektowali ją: Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański.
W Krakowie, Fundacja Jej imienia zorganizowała konkurs na film
krótkometrażowy o poezji pt. Wolę kino. Pokaz wyróżnionych filmów zaplanowano w krakowskim Kinie Pod Baranami właśnie w dniu urodzin Noblistki - 2 lipca o godz. 17.00. Spośród ponad 50 zgłoszeń, jury obradujące w składzie: Michał Rusinek, Tadeusz Sobolewski i Maciej Starczewski, wybrało laureata oraz dziewięciu finalistów. Pełną listę uczestników oraz kadry z filmów można zobaczyć na facebookowym profilu Fundacji.
Wszystkich, którzy chcą przyjść na pokaz organizatorzy proszą o kontakt
telefoniczny pod numerem: 789-368-861.
KK

__________________________________________________
Z zagranicy:
__________________________________________________


Pogłębia się afera wokół Banco-Vaticano hołubionego w swoim czasie przez JP II. We włoskim pierdlu siedzi już paru gości i jeden biskup, płoną telefony komórkowe.

Chorwacja została 28. członkiem Unii Europejskiej. A nastroje w tym kraju, jak w PiSie - Chorwaci drżą przed masowym wykupieniem gospodarki przez majętnych cudzoziemców, a Bruksela martwi się, że będzie zmuszona zadbać o kolejny kraj pogrążony po uszy w kryzysie.

Po miastach niemieckich i Warszawie, w niedzielę dostało się Moskwie. Z nieba lały się hektolitry wody, a szerokie prospekty stolicy szybko zamieniły się w rzeki. Woda sięgała klamek samochodów i wiele z nich utknęło w nurcie, a przechodnie po kolana brodzili w brunatnej wodzie. Czy ktoś się wreszcie obudzi i zorganizuje referendum w sprawie odwołania Putina?

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa publicznie wyraził wsparcie dla byłego pracownika CIA, który ujawnił jej elektroniczno-szpiegowskie praktyki Edwarda Snowdena, ale nie jest w stanie zająć się jego wnioskiem o azyl bo Snowden nie może dotrzeć na terytorium tego kraju. Równocześnie Ekwador informuje, że zerwał dwustronną umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, która "stała się narzędziem szantażu", bo Amerykanie grozili, że ją zarwą jeśli Ekwador przyjmie Snowdena. Tymczasem azyl zaoferowała Snowdenowi Wenezuela.

Tymczasem były agent został w USA oficjalnie oskarżony o szpiegostwo, tylko nikt nie może wskazać kraju, na którego rzecz miałby on szpiegować...
JA

poprzedninastępny komentarze