
Stachura: Nadzieja na przełamanie hegemonii
[2006-03-09 00:27:52]
W bogo-ojczyznianej atmosferze współczesnej Polski trudno żywić jakiekolwiek nadzieje. A jednak pojawiła się możliwość rehabilitacji lewicowego języka w dyskursie społecznym, a nawet przełamania neoliberalnej hegemonii na rodzimym rynku prasowo-wydawniczym. Dyskredytacja do niedawna rządzącej pseudo-lewicy, oraz alians nowej prawicy z narodowymi antyglobalistami doprowadziły do upadku lewicowej kultury i krytyki. Zarazem dały świadectwo stanu świadomości polskiej inteligencji, niezdolnej nawiązać do tradycji polskiej lewicowej krytyki i połączenia jej z dyskusją w innych krajach.
Dotychczas brak było w Polsce wysokonakładowego pisma łączącego emancypacyjne treści z solidną publicystyką. Poza niewielkimi grupami intelektualistów brak było też świadomości, że to, co dzieje się w Polsce, można zrozumieć tylko w kontekście problemów wykluczenia w ramach kapitalistycznej globalizacji i transformacji światowego systemu kapitalistycznego.
W Empikach pojawił się w tym miesiącu nowy lewicowy miesięcznik: Le Monde Diplomatique, edycja polska.
W pierwszym numerze Przemysław Wielgosz pisze: „Oddajemy do rąk czytelników pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique. Uznaliśmy, że pismo takie jest potrzebne zarówno nam, którzy od dawna marzyliśmy o jego wydawaniu, jak i polskiej scenie publicznej, która powinna sobie uświadomić, że i u nas spotykamy odmiany globalnych zjawisk: jak Amerykanie mamy swoją wersję rewolucji konserwatywnej, do Brazylijczyków zbliża nas niewolniczo-poddańcze dziedzictwo w strukturze społecznej, a do mieszkańców Bliskiego Wschodu ekspansja religijnego fundamentalizmu.
(...)
Czy tego chcemy czy nie, Guantanamo, Abu Ghraib, Faludża, Bagram obciążają także i nasz rachunek. Nie da się tego po prostu przemilczeć i zignorować. Nie da się mówić o demokracji i prawach człowieka w Polsce nie uwzględniając globalnego kontekstu. Musimy zdać sobie sprawę, że współżyjemy z resztą świata.”
Pierwszy numer otwierają eseje Zygmunta Baumana, Roberta Kurza oraz Jacquesa Derridy.
Polski Le Monde Diplomatique wydawany jest prze Instytut Wydawniczy KiP, znany min. z wydawania takich pism, jak "Lewą Nogą", "Rewolucja" i „Bez Dogmatu”.
W skład redakcji wchodzą m. in. Katarzyna Chmielewska, Jerzy Szygiel oraz Zbigniew Marcin Kowalewski. Redaktorem naczelnym jest znany publicysta Przemysław Wielgosz.
Należy życzyć im powodzenia, by nowymi treściami wykroczyli poza neoliberalny horyzont specyficznie pojmowanej demokracji, która zamiast przełamywać, petryfikuje społeczne wykluczenie, a także utrwala antysemityzm i islamofobię, patriarchat, kseno- i homofobię. Oby w swej pracy redakcyjnej nie dali się zniszczyć przez – jak to zawsze w tym kraju bywa - „polskie piekło”; by nie dali się ugłaskać przez establishment centrolewicy ani nie ulegli umysłowej kompromitacji przez infiltracje nowej prawicy i innych ugrupowań, które od lat grasują na polskiej scenie alternatywnej.
Powodzenia !
Michał Stachura
recenzja ukazała się pierwotnie na łamach portalu Racjonalista.pl
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
-
Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
Więcej ogłoszeń...
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?