Kilka dni temu powstał dokument nazwany Deklaracją programową Lewicy. Opracowany przez ROG, prezentowany jest obecnie głównie organizacjom, które dotychczas uczestniczyły w pracach w ramach Porozumienia Programowego Lewicy. Porozumienie wypracowało program pt. Walka z biedą.
Deklaracja programowa rozpoczyna się silnym akcentem: Sojusz Lewicy Demokratycznej po zawarciu porozumienia programowego z Socjaldemokracją RP i Partią Demokratyczną jednoznacznie zorientował się w kierunku centrum i prawej strony sceny politycznej. Stanowi to dla sygnatariuszy niniejszej deklaracji sygnał do połączenia sił i jednoznacznego określenia swego lewicowego programu.
Istotę programu ma stanowić przede wszystkim obrona ludzi pracy: (...) współczesny polski kapitalizm jest jeszcze gorszy, niż ten, który funkcjonował w drugiej połowie poprzedniego stulecia – czytamy. Dalej jest mowa, że sygnatariusze chcą realizować ideę społecznej gospodarki rynkowej, żądają zapewnienia Polakom podstawowych praw człowieka. Chcą silnego państwa, które będzie w stanie zapewnić porządek prawny, bezpieczeństwo ludziom, a gospodarce wysoką dynamikę rozwoju. Państwo musi ponieść pełną odpowiedzialność za rozwój społeczny kraju, zapobiec ubóstwu i bezdomności, zapewnić ochronę zdrowia, zwalczyć korupcję i sobiepaństwo biurokratów – podkreślono.
Wyraźnie zaznaczono postulat pogłębienia udziału Polski w procesie integracji z Unią Europejską.
Nie wiadomo jeszcze jak wiele organizacji podpisze się pod deklaracją. W ostatnim spotkaniu zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Federację Związków Zawodowych "Metalowcy" uczestniczyli przedstawiciele między innymi: Demokratycznej Partii Lewicy, Polskiej Partii Pracy, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego, RACJI Polskiej Lewicy, Unii Pracy, Młodych Socjalistów, Polskiej Partii Socjalistycznej, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. Obecna była również szeroka reprezentacja związków zawodowych: Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, WZZ "Sierpień`80" i ZZ Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.
Uczestnicy spotkania nie wykluczali wspólnego startu w wyborach. Komitet miałby być jednoznacznie lewicową alternatywą wobec skrętu SLD i SdPl w kierunku prawicy – jak zaznaczono w deklaracji.
Nie wiadomo jeszcze jak zachowa się OPZZ w kontekście współpracy SLD i SdPl z liberalną ekonomicznie Partią Demokratyczną. W najbliższy weekend odbędzie się VI Kongres organizacji.
W wielu województwach i gminach zawarto już samorządowe porozumienia organizacji lewicowych, jednak w niewielu przypadkach dołączyła się Partia Demokratyczna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że również lokalnie w SLD i SdPl jest wiele wątpliwości co do współpracy z Demokratami.
Robert Milewski