Francja: Ustawa antyimigracyjna przyjęta

[2006-06-17 17:40:29]

Francuski Senat przyjął forsowaną przez ministra spraw wewnętrznych Nicolasa Sarkozy'ego ustawę, utrudniającą imigrację do tego kraju.

Za wprowadzeniem rozporządzenia opowiedziało się 196 senatorów, 127 było przeciw. Według nowego prawa, aby osiąść we Francji, każdy cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej będzie musiał udowodnić, że posiada wystarczającą ilość środków finansowych na przeżycie oraz mieszkanie w którym rodzina mogłaby żyć.

Osoby ubiegające się o kartę pobytu, będą również musiały zobowiązać się do nauki języka francuskiego oraz przestrzegania prawa obowiązującego na terenie republiki. Ustawa zniosła również przywilej, wedle którego każdy nielegalny imigrant po 10 latach pobytu we Francji, automatycznie dostawał kartę pobytu.

Sarkozy powiedział, że Francja podobnie jak inne kraje zachodnie, musi wybrać spośród imigrantów tych, którzy przydadzą się krajowi. Duża część nielegalnych imigrantów przebywających we Francji pochodzi z byłych francuskich kolonii w Afryce. Nowe prawo zostało już skrytykowane przez wielu afrykańskich polityków, w tym przez prezydenta Senegalu Abdoulaya Wade'a.

Marcin Dobrzyński



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku