Warszawa: Akcja KPiORP dla "Sezonowych"

[2006-08-17 19:51:26]

Dziś w kilkudziesięciu miastach Polski Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników przeprowadził kolejną akcję informacyjną, skierowaną do osób zamierzających wyjechać do pracy za granicę. Tym razem działacze KPiORP rozdawali zainteresowanym nową broszurę – opisującą prawo pracy obowiązujące w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Akcja informacyjna Komitetu została przeprowadzona w kilkudziesięciu miastach, w różnych godzinach i miejscach ustalonych przez lokalne grupy KPiORP. W Warszawie działacze KPiORP od rana rozdawali ulotki Komitetu i broszury informacyjne pod dwoma Urzędami Pracy. Pod UP na ul. Grochowskiej akcją KPiORP zainteresowała się grupa kilkunastu rosyjskich robotników. - Z ich opowieści wynikało, że szukają pracy dorywczej, z dnia na dzień - opowiadał Florian Nowicki z Polskiej Partii Pracy. - Przychodzą pod pośredniak rano i kto przyjedzie, ten ich zgarnia do roboty. W takiej sytuacji nie mają zbyt wielu możliwości, by wyegzekwować od pracodawcy zapłaty za wykonaną pracę. I faktycznie – wielu z nich ma z tym problemy - podkreśla. - Mamy nadzieję, że KPiORP uda się im jakoś pomóc. Rosjanie wzięli od nas ulotki Komitetu i prawdopodobnie niedługo się do nas zgłoszą - przypuszczał Nowicki. Podobne zainteresowanie wzbudziła akcja KPiORP pod Urzędem Pracy na ul. Ciołka.

Druga część akcji informacyjnej rozpoczęła się w Warszawie na ul. Nowy Świat po godz. 14:30 i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mediów. -Zasadniczym celem naszej akcji jest uświadomienie pracownikom, że również w innych krajach Unii Europejskiej ich prawa pracownicze muszą być bezwzględnie przestrzegane. Zależy nam też na tym, aby dotrzeć do wyjeżdżających „za chlebem” z listą kontaktów na zachodnie związki zawodowe, z którymi KPiORP współpracuje. Takie kontakty okazują się zazwyczaj o wiele więcej warte niż dogłębna znajomość prawa pracy - opowiadał dziennikarzom Wojciech Orowiecki z Grupy na Rzecz Partii Robotniczej i PPP. -Niestety, nadal mamy do czynienia z sytuacjami, gdy pracownicy sami, mniej czy bardziej świadomie, godzą się na gorsze warunki i pracę płacę niższą od oficjalnie obowiązującej - przekonywał działacz KPiORP. - Szkoda, że wielu z takich pracowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że w taki sposób nie tylko pogarszają własną sytuację bytową, ale też pogarszają sytuację pozostałych pracowników, bo dają pracodawcom do ręki broń w postaci skutecznego zastraszania i szantażowania całego świata pracy - podkreślił. Orowiecki ocenił też, że wiele złego wyrządzają pracownikom nieuczciwi pośrednicy.

Działacz Komitetu poinformował dziennikarzy, że KPiORP współpracuje z wieloma związkami zawodowymi działającymi w Unii Europejskiej i będzie starał się udostępniać potrzebne kontakty wszystkim, którzy zamierzają podjąć pracę w innym kraju UE. Takie dane można znaleźć w broszurach KPiORP. Dotąd ukazały się dwie: o prawach pracowniczych w Niemczech i Austrii oraz w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dziennikarze byli zainteresowani, czy do KPiORP docierają informację o przypadkach łamania praw pracowniczych na Zachodzie, więc przedstawiciele Komitetu opowiedzieli o kolejnych obozach pracy, odkrytych niedawno w Anglii. Miejscowi działacze KPiORP już nawiązali współpracę z angielskimi związkowcami i w najbliższym czasie rozpoczną akcje w obronie wyzyskiwanych robotników.

Podobne akcje odbyły się dziś w kilkudziesięciu innych miastach w całej Polsce. We wszystkich miastach cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno ludzi z ulicy, jak i lokalnych mediów. Szczegółowe relacje z poszczególnych miast oraz galerię zdjęć będzie można znaleźć na stronie KPiORP: www.pracownicy.org.pl.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku